Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: MF DNES

Na několik částí Brna dohlíží mnohdy jen jedna hlídka. Strážníků přibude

  • 12
Starostové brněnských městských částí dlouhodobě upozorňují na nedostatek hlídek městské policie v ulicích. V noci dohlíží na bezpečnost několika částí mnohdy jen dva strážníci. Magistrát slibuje, že příští rok přijme 50 nových pochůzkářů.

Jedna dvojice strážníků v sobotu a neděli připadá až na několik městských částí, kde bydlí okolo 60 tisíc obyvatel. Po větším počtu strážníků v ulicích volají tamní starostové i obyvatelé. Pro srovnání – ve třicetitisícovém Znojmě v noci hlídkují až tři dvojice strážníků.

Počty strážníků v revírech a městech

  • Revír Střed (Brno-střed) 80 tisíc obyv. / 64 strážníků + 2 preventisté
  • Revír Sever (Brno-sever, Maloměřice a Obřany) 55 tisíc obyv. / 30 strážníků + 2 preventisté
  • Revír Východ (Židenice, Vinohrady, Líšeň) 63 tisíc obyv. / 32 strážníků Revír Královo Pole (Královo Pole, Medlánky, Řečkovice a Mokrá Hora, Ivanovice, Jehnice, Ořešín, Útechov + Lelekovice a Vranov u Brna) 54 tisíc obyv. / 30 strážníků Revír Bystrc (Bystrc, Žebětín, Kníničky) 28 tisíc obyv. / 28 strážníků

Pro srovnání:

  • Znojmo 33 tisíc obyv. / 46 strážníků
  • Břeclav 25 tisíc obyv. / 20 strážníků

Poznámka: Strážníci se střídají ve službě, nehlídkují najednou všichni.

Brňané si v některých čtvrtích starostům opakovaně stěžují, že mají posprejované domy a bojí se v noci vyjít ven. Obyvatelé Trnkovy ulice v Líšni sepsali petici, kterou podpořilo přes 220 místních. Poukazují na tři loupežná přepadení zaměstnanců tamních obchodů, která se stala od začátku roku. A také na škody, jež na jejich majetku páchají sprejeři. „Žádáme proto o urychlené přijetí takových bezpečnostních opatření, která povedou k razantnímu zlepšení situace,“ požadují místní.

Líšeňský starosta Břetislav Štefan (ČSSD) o zvýšení hlídkujících strážníků žádal minulé i současné vedení Brna. „Městskou policii řídí město v čele s primátorem. Nemám kompetence k tomu, abych zvýšil počet strážníků v ulicích,“ konstatoval.

Městská policie má Brno rozdělené do osmi takzvaných revírů, které spojují vždy několik městských částí. Samostatné je pouze Brno-střed. Druhý nejobydlenější revír, Východ, spojuje Líšeň, Vinohrady a Židenice. Dohromady má 63 tisíc obyvatel. Hlídky jsou pak přidělené jednotlivým revírům.

Vedení radnic i obyvatelé Brna připomínají předvolební slib náměstkyně primátora Kláry Liptákové (KDU-ČSL). „Zajistíme, aby na každé čtyři ulice připadal jeden městský strážník,“ tvrdil volební program.

Dvacet milionů ročně na platy

Liptáková a primátor Petr Vokřál (ANO) slíbili, že příští rok přibude v brněnských ulicích 50 nových městských policistů, nyní jich je 280. „Není jednoduché strážníky najít a vycvičit. Zvýší se také náklady na mzdy. Padesátka nových zaměstnanců městské policie znamená 20 milionů korun ročně,“ poznamenal Vokřál. 29 městských částí tak získá po jednom až dvou hlídkujících navíc. Podle Liptákové se tak přiblíží k slibované hranici jednoho strážníka na čtyři ulice. O konkrétním přerozdělení se bude teprve jednat.

Některá obvodní oddělení městské policie ale ani nemají kapacitu, aby přijala větší množství zaměstnanců. Třeba v Bystrci mohou přijmou maximálně tři. „Více už zdejší stanice městské policie nepojme,“ uvedl bystrcký starosta Tomáš Kratochvíl (ČSSD).

S rozhodnutím vedení města je spokojený i líšeňský starosta Štefan. „Padesát strážníků na celé Brno není mnoho, ale zase si uvědomuji, že to znamená pro magistrát velké náklady na platy,“ vítá starosta rozhodnutí magistrátu.

Nové služby zřizovat nebudeme, říká ředitel městské policie

O zvýšení počtu strážníků usilovalo také vedení Tuřan, které jsou po Bystrci druhou nejrozlehlejší městskou částí. V průměru na ně vychází pouze jeden pochůzkář, i když hlídky chodí ve dvojicích. „V takovém počtu nemají ani šanci městskou část obejít. Proto jsme požádali vedení města o posily. Jsem rád, že nás vyslyšeli,“ sdělil tuřanský starosta Radomír Vondra (Žijeme zde).

Náborová kampaň, která z reklamních poutačů v ulicích Brna vyzývá k práci v uniformě, trvá už několik měsíců. Podle ředitele městské policie Bohumila Šimka se hlásí především mladí lidé. „Chtějí kromě výdělku také přispět ke zlepšení prostředí, ve kterém sami žijí. Hlásí se nám dostatečný počet zájemců na to, abychom vždy po náročném výběru naplnili tříměsíční kurz pro nové strážníky,“ přiblížil Šimek.

O případném zřizování nových služeben neuvažuje. Mnohem efektivnější je podle Šimka zvyšování kapacity těch stávajících.