Ilustrační snímek.

Ilustrační snímek. | foto: Jiří Bervida, MAFRA

Sedí úředník v kanceláři? Lidé to snadno zjistí na webu

  • 0
Je úředník, který má na starosti vaše stavební povolení k nezastižení? A co starosta města, sedí právě na radnici? Lidé v Blansku mají jasno a nemusejí se přitom zvednout z gauče. Novinka, kterou minulý týden zavedla zdejší radnice, může znamenat konec zbytečných výprav na úřad.

Namísto zbytečného snažení se stačí podívat na webové stránky města a zjistit si, kdo je aktuálně na úřadě k zastižení.

„Propojili jsme náš docházkový systém, který funguje přes čipové karty, s telefonním seznamem na webu města. Tam se zobrazuje informace, jestli je konkrétní pracovník právě na úřadě, či nikoliv,“ popsal tajemník blanenské radnice Josef Kupčík. U každého jména je v případě nepřítomnosti červený bod, pokud je konkrétní zaměstnanec v práci, svítí vedle jeho jména a funkce zelená tečka. Informace se každých pět minut aktualizuje.

„Lidé sice nevidí, zda je úředník nemocný, na dovolené či si odskočil na oběd, na to bychom museli kupovat drahý systém, ale aspoň vidí, zda je zrovna v práci, to nám připadá dostačující. A pro rozpočet je tato varianta bez nákladů,“ uvedl Kupčík.

Na krajském úřadě on-line docházku nechtějí

Místním se novinka líbí. „Pro lidi, co potřebují něco vyřídit na úřadě, je to určitě dobrá věc. Něco podobného používáme v práci a je to praktické, kdykoliv se můžu podívat, který kolega je k zastižení, případně kdo jej zastupuje,“ chválí Lenka Manová z Blanska.

O nonstop dohled si přitom řekli sami úředníci. „Ozvali se zaměstnanci odboru komunální údržby, ti chodí často po stavbách, pohyb v terénu mají přímo v popisu práce. Jenže se setkávali s tím, že museli často vysvětlovat, proč je lidé nemohou zastihnout v kanceláři,“ vysvětlil blanenský tajemník.

Své úředníky a jejich docházku si už od jara mohou kontrolovat i lidé v Hodoníně. „Impuls o přítomnosti nebo nepřítomnosti konkrétního pracovníka přichází každých pět minut, vše je propojené s docházkou,“ popisuje vedoucí oddělení informatiky hodonínské radnice Jiří Konečný.

Od 18 hodin do šesti hodin ráno systém generuje všem zaměstnancům nepřítomnost bez ohledu na to, zda jsou na úřadě. „Systém signalizuje nepřítomnost, třeba i když probíhá zastupitelstvo. Je to kvůli tomu, aby zaměstnanci, kteří dodělávají nějaké projekty i po večerech a mimo úřední hodiny, měli klid na práci,“ dodává Konečný.

Ne všude ale on-line docházku chtějí zavádět. Skeptičtí jsou k ní například na krajském úřadě. „Máme úřední dny a provozní dobu pro veřejnost, která zaručuje přítomnost potřebných úředníků na pracovišti,“ vysvětlil Martin Koníček z krajského úřadu.