ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Jan Dvořák, iDNES.cz

Na Nových Mlýnech povolí poprvé motorové lodě. Místní se děsí hluku

  • 9
Dosud byly Nové Mlýny na jihu Moravy rájem klidu, rybářů a letních dovolenkářů. Teď by se to mohlo změnit a místní lidé se obávají hluku. Na Dolní nádrž chce ministerstvo dopravy pustit motorové lodě.

Vyškrtne ji totiž ze seznamu zakázaných vodních ploch v novele vyhlášky stanovující místa, kde není možné motorová plavidla provozovat.

„Navrhujeme vyřazení ze seznamu vodní nádrže Nové Mlýny III. Tato nádrž splňuje všechny podmínky pro provoz plavidel se spalovacími motory,“ řekl mluvčí ministerstva dopravy Martin Novák.

„Bylo by to strašné,“ netají se obavami předseda Yacht Clubu v Pavlově Jiří Krabička. „Je to pro mě novinka, ale pokud by se to týkalo i skútrů, bylo by po klidu,“ podotýká.

Dolní nádrž totiž doteď opanovali hlavně jachtaři. U horní, kde se nachází známý autokemp Merkur, si užívali dovolenou windsurfaři a kiteři. U Střední, která je ptačí rezervací, rušilo klid maximálně šustění prutů místních rybářů.

Místní doufají, že se podaří rozhodnutí změnit

Přestože je pavlovský Yacht Club oblíbeným cílem milovníků vodní plavby, dosud tady motory neburácely. „Plují tady pouze plachetnice, které mohly být vybaveny malým pomocným lodním motorem, používaným například na dojetí,“ vysvětluje a doufá, že plán ministerstva se podaří ještě zvrátit.

Podle mluvčího ministerstva dopravy Martina Nováka už ale záměr prošel meziresortním připomínkovým řízením. „Pokud jej posvětí legislativní rada vlády, tak vyhlášku vydáme,“ poznamenal.

Po Dolní nádrži, na jejíchž březích leží obce Pavlov, Strachotín nebo Šakvice, by měla jezdit plavidla, která nemají motor s výkonem převyšujícím deset kilowattů. Pro srovnání je to jako „stopětadvacítka“ motorka. Obavy z provozu rychlých skútrů a motorových člunů ale ministerstvo mírní.

„Plavidlo bude možné provozovat pouze ve výtlačném režimu. To znamená, že je možné plout pouze s ponorem, nikoliv po hladině jako například u vodních skútrů,“ upřesňuje Tomáš Neřold z ministerstva dopravy.

Ještě motory? Rambajzu je i tak dost, bojí hosté autokempu

V budoucnu se k povoleným plochám přidá i Horní nádrž, na jejímž břehu leží kemp Merkur. Do něj každoročně přijíždí tisíce turistů. Podle ministerstva dopravy nebude provoz motorových plavidel s omezeným výkonem významnou překážkou pro jiné rekreační aktivity.

A myslí si to i jednatel Pasohlávské rekreační společnosti, která provozuje zdejší autokemp Merkur, Vlastimil Suchánek. „Jsme na okraji laguny mimo hlavní jezera, nemyslím, že by se nás tato změna nějak dotkla. Na jezerech ať si majitelé lodí dělají, co chtějí, pokud jim to stát dovolí,“ poznamenal.

Hosté se ale obávají předem. „Ještě motory, no potěš, jako by tam bylo rambajzu málo,“ netají se obavami jeden z diskutérů, kteří hodnotí autokemp Merkur v Pasohlávkách na webu.

Na okrajích obou dotčených nádrží přitom leží několik kempů. Jejich návštěvníci by se ale změny neměli obávat.

„Samozřejmě je nutné dodržovat všeobecná pravidla daná právním předpisem. Ten mimo jiné stanovuje, že od plochy vymezené pro koupání je nutné se pohybovat nejméně 25 metrů či více,“ upřesnil Tomáš Neřold.