V propasti Macocha v Moravském krasu objevil Milan Řezáč z entomologického oddělení Výzkumného ústavu rostlinné výroby v Praze nový druh pavouka z čeledi šestiočkovitých. Noční pavouk měřící zhruba dva centimetry dostal jméno šestiočka moravská. | foto: Rudolf Macek

Vědec objevil v propasti Macocha dosud neznámý druh pavouka

  • 7
Na dně propasti Macocha v Moravském krasu i v jejím okolí žije až donedávna neznámý druh pavouka, který je velký zhruba dva centimetry a aktivní je převážně v noci. Nejbližší příbuzné má v severní Itálii. Jeho objevitel Milan Řezáč ho pojmenoval šestiočka moravská.

Milan Řezáč zkoumal propast Macocha a její okolí několik let, aby zmapoval zdejší populaci pavouků z čeledi šestiočkovitých. Nakonec se mu podařilo přímo v propasti nalézt nový druh, který dostal jméno šestiočka moravská - latinsky dysdera moravica.

Šestiočka moravská

„Chtěl jsem udělat radost místním patriotům, protože živočichů, kteří mají v názvu Moravu, je velice málo,“ prohlásil Milan Řezáč, objevitel šestiočky moravské.

Vědec z entomologického oddělení Výzkumného ústavu rostlinné výroby v Praze podobně uvažoval už před několika lety, když na jižní Moravě popsal jiný nový druh pavouka. Toho tehdy pojmenoval stepník moravský (o tomto objevu čtěte zde).

Šestiočka moravská je velká zhruba dva centimetry. Vyznačuje se výraznou kaštanovou až načervenalou barvou a důlečky na hlavohrudi. „Místem objevu je Macocha, určitě se ale tento pavouk vyskytuje i v dalších lokalitách na jihu Moravy. Lidé na něj však nejspíš nenarazí, protože je aktivní v noci,“ vysvětlil Řezáč.

Hodná samička - po styku samce nesežere

Pavouk, který má nejbližší příbuzné v severní Itálii, se živí svinkami a stínkami. Ty mají hřbet chráněný pevným krunýřem a proti predátorům se brání svinutím či přitisknutím k podkladu.

Šestiočky rodu dysdera se však naučily na tento obranný mechanismus vyzrát a mají proto speciálně uzpůsobená klepítka. Buď nakloní hlavohruď a svou kořist sevřou jako do kleští, nebo ji podeberou jako na vidličku a zakousnou se do měkké spodní části.

Na rozdíl od jiných druhů je pak specifikem šestiočky moravské, že samičky po oplodnění nesežerou samečka. Ten se tak může pářit s více samičkami.

Objev sadistického pavouka v Izraeli

Entomolog Řezáč však nesbírá objevitelské úspěchy jen na jižní Moravě. Před pěti lety popsal v Izraeli pavouka, kterého pojmenoval šestiočka sadistická.

Tento druh si své jméno vysloužil brutálním způsobem rozmnožování. Samec totiž svým pohlavním orgánem připomínajícím jehlu vbodává spermie přímo do tělní dutiny samičky.