Primátor Petr Vokřál (vpravo) si pochvaluje, že si s novým prvním náměstkem,...

Primátor Petr Vokřál (vpravo) si pochvaluje, že si s novým prvním náměstkem, vystudovaným informatikem Petrem Hladíkem (vlevo), rozumí lépe než s jeho předchůdkyní Klárou Liptákovou. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Druhým mužem Brna je kometa z KDU. Informatikovi věští hvězdnou kariéru

  • 4
Mnoho lidí jeho jméno vůbec nezná, přesto teď patří k nejvlivnějším v Brně. Dosavadní místostarosta Brna-sever Petr Hladík (KDU-ČSL) se v úterý stal druhým mužem vedení města.

Ve funkci náměstka nahradil stranickou kolegyni Kláru Liptákovou, která rezignovala před pěti týdny během koaliční krize. Na její křeslo usedl jedenatřicetiletý ambiciózní politik, o němž i lidé z jiných stran mluví jako o vycházející hvězdě brněnské - a možná i celostátní - politiky.

Že si bude s primátorem Petrem Vokřálem (ANO) rozumět určitě víc než jeho předchůdkyně, napověděly už první chvíle poté, co jej zastupitelé zvolili náměstkem a on usedl po pravici primátora (o nové koalici jsme psali zde).

Zatímco komunikace Vokřála s Liptákovou spočívala v holých větách a křečovitých úsměvech, s Hladíkem se spolu ještě dlouhé chvíle po skončení schůze nenuceně bavili. Vypadali přitom jako dva spolužáci, které konečně učitel sesadil do jedné lavice.

A sám Vokřál, jenž s Hladíkem několik týdnů vyjednával novou koalici, připustil, že spolupráci s ním očekává výrazně hladší a klidnější než s nevyzpytatelnou Liptákovou.

„Věřím, že to bude fungovat lépe. S kolegou Hladíkem jsme dokázali překlenout problémy, o kterých jsme dlouhé měsíce předtím neúspěšně komunikovali,“ řekl primátor.

Rychlý stranický postup

Hladík je známý svou ambiciózností a zároveň extrémní loajalitou ke KDU-ČSL. Napovídá tomu i jeho kariéra. Na post prvního náměstka primátora jej lidovci vyslali po pouhých šesti letech ve straně. O tom se mnoha jeho služebně starším spolustraníkům může jenom zdát.

Jeho předchůdkyně si musela tento post nejdřív několik let odpracovat jako starostka Maloměřic a Obřan. Hladíkovi pomohlo, že se jeho příchod trefil do generační výměny ve straně. „Do KDU-ČSL jsem vstoupil po prohraných parlamentních volbách 2010. Rok předtím se odtrhla TOP 09 a nikdo nechtěl mít s lidovci nic společného. Přišel jsem tam, když na tom byla strana nejhůř,“ vzpomíná Hladík.

„Byla to fascinující doba, kdy se strana generačně obměňovala, nastoupil nový předseda Pavel Bělobrádek a místopředseda Marián Jurečka. Oni dělali zadarmo, ale naplno,“ připomíná otec tří dětí.

O dva roky později zakládal buňku Mladých lidovců, z níž se rekrutují mladé aktivní stranické kádry. Právě blízké vztahy s vedením strany mu zřejmě pomohly také u brněnských lidovců. Hladík sice sedí i v celostátním výboru strany, to ale neznamená, že je tam formálně.

„Kdyby bylo na mně, zůstal bych na severu“

Do politiky ho vytáhl nynější poslanec KDU-ČSL Jiří Mihola, s nímž se zná z buňky na Brně-sever. Po pouhých pár měsících ve straně, kdy se Hladík ještě rozkoukával, jej Mihola hned navrhl na třetí, tedy volitelné místo kandidátky do zastupitelstva druhé největší městské části, Brna-sever, která se s padesáti tisíci obyvatel vyrovná velikostí například Jihlavě.

A Hladík pak strávil čtyři roky jako opoziční zastupitel s ročním intermezzem v radě. Před rokem se stal místostarostou.

„Kdyby to záleželo na mně, zůstal bych na severu, hodně mě to tady baví,“ říkal Hladík ještě před několika týdny, když se o něm začalo poprvé mluvit jako o náměstkovi.

Ale městský výbor KDU-ČSL v neděli odhlasoval jeho nominaci na post náměstka. „Kdyby mě strana, pro kterou žiju a dýchám a s níž vnitřně souzním, nenominovala a zároveň mě v tom moje žena nepodpořila, tak tu dnes nejsem,“ popisuje Hladík svůj postoj ke KDU-ČSL.

Ostrý kritik své předchůdkyně

Zatímco v koaliční krizi stál spíš stranou a bránil se ostrým veřejným prohlášením, stejně jako komentářům událostí v rozpolcené straně, teď je situace jiná. Jeho předchůdkyně Liptáková, kterou nahradil nejen ve funkci náměstka, ale i předsedy klubu lidoveckých zastupitelů, odmítla v pondělí jako jediná podepsat koaliční smlouvu. Z úterní schůze zastupitelstva se omluvila.

„Pokud dál vidí svoje působení jako politička uvnitř KDU, měla by se nad tím zamyslet. Chce kandidovat v krajských volbách a vrátit se jako starostka do Maloměřic. Ve straně má ale nějaká práva a povinnosti,“ uvedl Hladík.

„Veřejně sdělila, že koaliční smlouvu nepodepíše. Pokud bude v tomto názoru setrvávat, tak bude na stranických orgánech, aby to vyřešily. Ale nechci předjímat jak. Osobně doufám, že koaliční smlouvu podepíše,“ dodal k postojům Liptákové.

On sám se v koaliční krizi závazného hlasování klubu zastupitelů zdržel, ačkoli patřil do tábora odpůrců Liptákové. Když se před měsícem hlasovalo ve vyhrocené atmosféře o programu zastupitelstva a při jeho neschválení hrozilo, že se koaliční pat protáhne o další týdny, Hladík byl sice v sále, ale nezapnul si hlasovací zařízení.

Program nakonec prošel o hlas jeho lidoveckého kolegy Daniela Rychnovského, jenž se jako jediný vzepřel stranickému rozhodnutí.