(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Nový přístroj najde nejlepší embryo a zvýší šanci umělého oplodnění

  • 0
Každých patnáct minut mohou lékaři z Fakultní nemocnice Brno sledovat pod mikroskopem devět embryí. Dokáží tak vybrat to nejvhodnější a vpravit ho ženě do těla. Tento nový postup dává budoucím matkám vyšší šanci na otěhotnění a porod zdravého dítěte.

Vše je možné díky novému přístroji. V něm embrya snímá několik kamer každou čtvrt hodinu. Lékař následně ze snímků pozná ty s nejnižším rizikem poškození.

"Normálně se sledují embrya maximálně pět dní. Vždy je jednou denně vyndáme z inkubátoru a pouze na několik minut je pod mikroskopem prohlédneme. Jsou totiž citlivá a nesmí se jim příliš měnit podmínky," popsala lékařka Jana Žáková.

Díky novému přístroji, který se skládá z kamery, speciálního počítače a monitoru, se nemusí s embryi manipulovat a navíc jsou téměř nepřetržitě zkoumána.

Proč se vývoj zastaví?

Při staré metodě, kdy si lékař prohlédne embryo jednou za den, není možné zjistit, v jaké fázi se zrovna nachází. "Nevíme, jestli někde ve vývoji nastala chyba a jestli se některé dělí a jiné ne, nejsme také schopni zpětně odhalit, které je v pořádku a které může mít genetický problém," vysvětlila Žáková.

Nová metoda podle přednosty gynekologicko-porodnické kliniky Pavla Ventruby může pomoci odhalit příčiny, proč se v některých fázích vývoj embrya zastaví nebo proč se vyvíjejí rozdílnou rychlostí.

Fakultní nemocnice využívá novou metodu měsíc, úspěšnost asistované reprodukce by se jejím zavedením měla zvýšit. Poruchy plodnosti totiž postihují každou šestou dvojici snažící se o těhotenství. Problémy mají ženy i muži, vyjádřeno v procentech je to zhruba padesát na padesát.