Nekupte to. Při návštěvě centra Brna se musí člověk připravit na to, že ho na kažém kroku někdo vyzve, aby u něj utratil své peníze.

Nekupte to. Při návštěvě centra Brna se musí člověk připravit na to, že ho na kažém kroku někdo vyzve, aby u něj utratil své peníze. | foto: Radek Miča, MAFRA

Nový tržní řád vyžene z centra Brna otravné pouliční prodavače

  • 81
Časy, kdy návštěvníky pěší zóny v centru Brna na každém kroku obtěžují pouliční prodejci, se chýlí ke konci. Za dva týdny začne platit nový tržní řád, kterým se rozhodli brněnští radní neúnosnou situaci změnit. Většinu z nich napříště vykážou strážníci. Například lidé vybírající peníze na různé sbírky ale zůstanou.

Jak ověřila MF DNES, při jediné páteční procházce pěší zónou redaktor narazil na osm prodejců, dvě sbírky a troje pouliční zpěváky. "Neustále nám chodily stížnosti na pochybné sbírky a prodejce. Snad bude změna v ulicích poznat," komentoval nové opatření starosta Brna-středu Libor Šťástka (ODS). Ovšem například pouličních hudebníků nebo povolených charitativních sbírek se změny nedotknou. Přitom právě sbírky budí největší pochybnosti. "Kvůli nim se na nás obracejí lidé nejčastěji. Prověřujeme, zda mají povolení. Třetina nahlášených ho nemá," tvrdí mluvčí strážníků Denisa Kapitančiková.

Na nejrušnější trase mezi Českou ulicí a hlavním nádražím se dá pořídit
studentský tarif na "levnější" volání mobilem, plyšák za padesátikorunu, objetí za desetikačku nebo "moudra" o smyslu života. Na křížení České a Joštovy ulice postávala trojice mladých lidí v červených tričkách s kšiltovkami. Brigádníci mobilního operátora zkušeně vytipovávají, koho osloví. "Á, mlaďounká tvář, určitě student! Mohu vám nabídnout nějaký studentský tarif?" oslovila pohotově brigádnice kolemjdoucí. Ti před ní viditelně prchali.

S jediným ochmataným letáčkem a košíkem plným plyšáků prochází Českou ulicí i prodejce Milan Jureš ze sdružení Pestrá společnost. "Mám všechna povolení, jen mi na papíry napršelo. Můžete přispět buď dobrovolně, nebo dát 48 korun za plyšáčka," láká.

Nechceš dobrůtku, kámo?

Další agenti, ovšem od jiného mobilního operátora, posedávali v pátek před prodejnou Baťa. "Neděláme nic špatného. Neprodáváme nic, jen domlouváme," rozčiloval se nad rozhodnutím politiků mladý brigádník. Po náměstí Svobody zase procházela skupinka oblečená do dlouhých oranžových rouch. "Nechceš nějakou dobrůtku, kámo? Anebo knížku?" pokřikoval jeden z nich. Odmítnutí extravagantního prodavače rozzlobí.

"Nemáš čas? Nezajímá tě ani smysl života, že?" pokřikoval muž. Uprostřed náměstí postávaly spoře oděné dívky s plakáty. "Objetí za 10 Kč" stálo na nich. Slovní hříčku dívky vtipně kvitují. "Nemáme žádný dopravní prostředek, abychom vás mohly objet," poznamenává jedna z nich. Maturantky Katka a Anna se nemusí tržního řádu bát. Recesistů se nedotkne.

Pravidlo potvrdí výjimky

Bát se nemusí ani prodavač Ondřej, který před fast foodem na celé náměstí vyvolává "Nový prostor!". Podle starosty Šťástky platí pro prodej tohoto časopisu výjimka. Další výjimka se vztahuje na prodej květin. "Ty smějí lidé prodávat mimo samotné historické centrum vymezené ulicemi Husova, Joštova, Nádražní a Benešova," vysvětlil Šťástka. Na Masarykově už ale konvalinku za 25 korun nebude smět nikdo nabízet, jako v pátek.