Prázdná urna. Volební komise v Říkoníně neměla se sečtením hlasů o víkendu problém. Nedorazil totiž žádný volič. ilustrační snímek

Prázdná urna. Volební komise v Říkoníně neměla se sečtením hlasů o víkendu problém. Nedorazil totiž žádný volič. ilustrační snímek | foto: Michal Klíma, MAFRA

Na podzim volila skoro celá ves, k eurovolbám nepřišel jediný volič

  • 90
Slabá volební účast byla jedním z průvodních jevů letošních eurovoleb. V obci Říkonín na Brněnsku ji dotáhli k dokonalosti. Nepřišel ani jeden z 28 oprávněných voličů. "Lístek tam mohla hodit aspoň komise," říká Karel Buček, místostarosta obce, která jako jediná v Česku měla nulovou účast.

O vesnici Říkonín padá zmínka, když se vzpomíná na jednu z největších železničních tragédií u nás z roku 1970. Tehdy zahynulo přes třicet lidí. O více než čtyři desítky let později na sebe obec na Brněnsku upozornila znovu.

K volebním urnám nepřišel žádný z 28 místních voličů a jihomoravská vesnice, která se řadí mezi obce s nejmenším počtem obyvatel, se postarala o český unikát.

"Lidé tomu tady pořádně nerozumí. Nezajímá je to a nikdo jim to nevysvětlí.
Taky jsem se o to snažil, ale lidé jsou tady takoví konzervativní," přemítá místostarosta Karel Buček, který nehlasoval kvůli tomu, že ho trápí horečky a zápal plic.

"Kdyby ale někdo u nás hlasoval, zřejmě by vyhrál pan Keller (kandidát ČSSD, pozn. red.) nebo někdo z KSČM," podotkl Buček, který obec jako místostarosta po loňském úmrtí starosty do letošních komunálních voleb vede.

Přitom před půl rokem předčasné volby do sněmovny vzbudily v obci nedaleko Tišnova velký zájem. Tehdy z 35 právoplatných voličů nevhodili lístek do urny jen tři lidé. Účast v Říkoníně tak přesahovala 92 procent.

"Teď ale ta účast byla katastrofální. Tady si lidé myslí, že nám unie něco diktuje. A možná byli i trochu pohodlní, vážně nevím," krčí rameny místostarosta.