Německý akcionář ovládl Veletrhy Brno v roce 1998, nyní chce svůj podíl prodat.

Německý akcionář ovládl Veletrhy Brno v roce 1998, nyní chce svůj podíl prodat. | foto: Radek Miča, MAFRA

O osudu brněnských veletrhů může rozhodnout až příští primátor

  • 7
Jaká bude budoucnost brněnských veletrhů, jejichž většinový německý vlastník chce své akcie prodat Brnu? Cenu podílu bude město znát až za čtvrt roku. Rozhodnutí o koupi se tak nemusí stihnout do voleb.

O tom, za jakých podmínek koupí město Brno většinový podíl ve společnosti Veletrhy Brno od německého vlastníka Messe Düsseldorf, se jedná už od května loňského roku. Němci tehdy oznámili, že do firmy již dále nechtějí investovat a svých 61 procent akcií se chtějí zbavit.

Brnu je kvůli předkupnímu právu museli nabídnout jako prvnímu zájemci. Jednání o firmě, díky které se Brno už 85 let pyšní přízviskem veletržní město, se ale stále protahují. Konečné rozhodnutí tak nemusí odhlasovat toto vedení města v čele s velkou koalicí.

Minulý týden totiž brněnští radní posunuli termín, do kterého musí společnost PricewaterhouseCoopers ČR odevzdat hloubkový audit firmy. Ten stanoví hodnotu Veletrhů Brno a až poté se bude jednat o kupní ceně.

Osud veletrhů

Je pro vás důležité, jak Brno naloží s akciemi brněnských veletrhů?

Pište na e-mail: zuzana.tausova@mfdnes.cz

Komplikovanější, než se čekalo, byla totiž i jednání o tom, co z tohoto auditu město následně zveřejní. "Veletrhy chtěly do smluvního vztahu k městu Brnu zakomponovat mlčenlivost o údajích, které poskytnou auditorské firmě. To ale není možné, město Brno není firma, má povinnost ze zákona informace poskytovat," vysvětlil primátor Roman Onderka (ČSSD), který je současně předsedou dozorčí rady Veletrhů Brno.

Konečné rozhodnutí o podmínkách nákupu akcií podle něj padne do konce roku 2014. Už dříve přitom řekl, že město by se rozhodně mělo stát většinovým vlastníkem firmy. Nyní vlastní jen blokační menšinu 34 procent.

Předvolební téma?

Do probíhajících jednání ale příští podzim zasáhnou komunální volby. Rozhodnutí o veletrzích tak může sklouznout do doby předvolební kampaně. Není vyloučeno ani to, že o konečných podmínkách nákupu akcií bude rozhodovat až nově zvolené zastupitelstvo v čele s novým primátorem.

"Osud podniku, který je pro Brno tak významný jako veletrhy, se samozřejmě snadno může stát tématem předvolebního boje. Záleží ovšem na tom, kdo a jak by to téma uchopil," zhodnotil politolog Michal Pink z Masarykovy univerzity.

Veletrhy Brno

  • Messe Düsseldorf ovládlo firmu v roce 1998, nyní vlastní 61 % akcií, které nabízí Brnu za 6,8 milionu eur (asi 186 milionů Kč).
  • Němci navíc poskytli veletrhům půlmiliardovou půjčku, kterou chtějí splatit s úroky.
  • Brno vlastní 34 % akcií a předkupní právo na německou většinu, zbytek vlastní drobní akcionáři.
  • Veletrhy vlastní areál o rozloze 652 167 m² se 14 pavilony.
  • Loni i předloni se firma dostala do mírného zisku, ten očekává i letos. V letech 2009 a 2010 však hospodaření končilo hluboko v červených číslech.

S velkými ambicemi půjdou navíc do voleb i strany, které se v komunální politice zatím neprosadily, jako například hnutí Ano či Úsvit přímé demokracie. Záměr prosadit se na radnicích ohlásila také nově vzniklá strana LES, kterou letos s bývalým šéfem Strany zelených Martinem Bursíkem založil i výrazný brněnský aktivista Matěj Hollan.

Je tak těžké předpovídat, co si strany vyberou jako hlavní téma voleb a jaký například k veletrhům zaujmou postoj. "Tři čtvrtě roku před volbami je v dnešní době téměř nemožné odhadovat, o čem se nakonec v kampani bude mluvit. Byť samozřejmě veletrhy mají potenciál být velkým tématem," doplnil politolog.

Vedení Veletrhů Brno se k jednáním o prodeji akcií nechce vyjadřovat. "Je to záležitost akcionářů a změna vlastnické struktury na naše podnikání nemá vliv. My pracujeme dál, tyto kroky akcionářů ani komentovat nemůžeme," vzkázal mluvčí veletrhů David Pokorný.

Naopak Messe Düsseldorf si už letos na jaře v dopise stěžovaly, že se jednání s Brnem vlečou. "Již více než jeden rok stojíme na místě bez opravdové perspektivy. Myslím, že chápete, že nás to zaráží, a stále silněji se nabízí otázka, zda město Brno má vůbec zájem na pokračování jednání," psal v červenci primátor Düsseldorfu Dirk Elbers.

Právě město Düsseldorf má totiž v Messe Düsseldorf většinový podíl. "Německý akcionář si může stěžovat, na co chce, ale představitelé Brna se musí chovat odpovědně a v zájmu města. Taková strategická rozhodnutí se nedělají v řádech dnů nebo týdnů, ale měsíců a let. Pro mne je důležité, aby rozhodnutí bylo přijato napříč politickým spektrem," myslí si primátor Onderka.

O několik měsíců kratší či delší doba v případě takových jednání nehraje žádnou roli ani podle hlavního analytika společnosti Patria Finance Davida Marka. "V případě jednání s veřejnou institucí navíc německý akcionář musel počítat s tím, že do těchto jednání mohou vstupovat takové faktory, jako jsou volby," zhodnotil Marek.

Problém nevidí ani v tom, že město může zveřejnit výsledky auditu, což by soukromá firma dělat nemusela. "Klíčové údaje o hospodaření musí firma publikovat už nyní. Další detaily mohou sice obraz fungování zpřesnit, nic převratného by ale ukázat neměly," soudí Marek.