Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

O práci přijdou desítky lidí. Jděte, pak můžete zpátky, tvrdí firmy

  • 0
Krize dopadá na stále více firem v kraji. Na Hodonínsku ohlásily další dvě společnosti hromadné propouštění. Kordárna ve Velké nad Veličkou, největší zaměstnavatel v okrese, a MWG Bzenec. Stále více firem také nabízí zaměstnancům výpověď dohodou s příslibem, že je na podzim vezmou zpátky.
V železárnách ve Veselí nad Moravou na to nyní přistoupili téměř všichni, v jiných firmách se ale zaměstnanci takové dohodě brání.
"Z Kordárny k prvnímu srpnu odejde sto čtrnáct zaměstnanců a dalším třinácti lidem nebudou v dalších měsících prodlouženy smlouvy na dobu určitou," uvedl mediální zástupce společnosti Karel Samec.

Odejít musejí lidé z kanceláří, výroby, ale i uklízečky.
"Není to příjemné, na druhé straně je to jasné zeštíhlování, není to ukončení výroby," uvedl ředitel hodonínského úřadu práce Vladimír Šťáva.

Propouštění

Výpovědi na Hodonínsku
Ploma Hodonín
223 zaměstnanců (propuštění již z firmy odešli)

Kordárna Velká nad Veličkou
114 zaměstnanců (odejdou od 1. 8. 2009)

MWG Bzenec
50 – 70 zaměstnanců(přesný údaj firma nepotvrdila)
Zdroj: Úřad práce Hodonín

"Propouštět budeme, ale kolik lidí dostane výpověď, to je ještě v jednání. Může to být padesát až sedmdesát lidí," uvedl ředitel MWG Bzenec Josef Kalášek. Společnost vyrábí kovový zahradní nábytek a podle něj ji k propouštění donutila nejen ekonomická krize, ale i záplava asijských výrobků na českém trhu.

Tranza Břeclav, výrobce dopravníkových systémů, má také potíže a stejně jako železárny ve Veselí je původně chtěla řešit tak, že lidem nabídne výpověď na dohodu a na podzim je vezme zpátky.

"Když jsme to však začali projednávat se zaměstnanci, měli obavy, že už se nebudou moci vrátit, a tak jsme od toho ustoupili. Místo toho změníme bonusový systém, vyplácení odměn přizpůsobíme současné výrobě," uvedl generální ředitel Tranzy Michal Virgovič. "Na podzim už máme zajištěné zakázky a chtěli jsme tak jen překlenout prázdninové období," vysvětlil.

"Týkalo se to asi třiceti zaměstnanců, měli strach, že pokud by firma neměla v dalším období opět zakázky, museli by znovu na úřad práce a neplnili by tak podmínku pro vyplácení podpory v nezaměstnanosti," řekl předseda odborů v Tranze Petr Bukovský.

Zákoník práce postup nezakazuje

"Zákoník práce tento postup nezakazuje, ale pokud na něj zaměstnanci přistoupí, dostanou se do existenční nejistoty. Pokud jim úřad práce nabídne jiné zaměstnání a oni ho odmítnou, přijdou o podporu. A lidé nemají záruku, že je firma opět zaměstná. Je to na hraně, možná až za hranou," uvedl František Kocáb z Odborového svazu KOVO v Brně.

V železárnách ve Veselí nad Moravou, které jsou součástí železárenské skupiny Z-Group Steel Holding, přistoupili na výpověď dohodou téměř všichni zaměstnanci, kterým tuto možnost firma nabídla.

"Z osmdesáti jich ji k dnešnímu podepsalo padesát šest. Někteří jsou na nemocenské a zatím se dá říci, že ji odmítlo podepsat asi deset. Z nich dostanou výpověď tři až čtyři lidé," uvedl mluvčí holdingu Miroslav Slaný.

Připustil, že je obtížné dávat lidem nějakou záruku, že je na podzim vezmou zpět. "Tento slib však chceme splnit. A i kdyby se stalo, že opět pro ně nebudeme mít práci a budeme jim muset po krátkém čase dát výpověď, znamená to pro ně přinejmenším několik měsíců zaměstnání, než doběhne výpovědní lhůta," řekl Slaný a dodal, že se zaměstnancům snaží zajistit práci mimo jiné i tím, že se nyní v areálu společnosti staví solární elektrárny a mohou je obsluhovat.

V padesáti se práce shání těžko

Dočasná ztráta zaměstnání je pro lidi z Veselí a okolí nepříjemná, mnohem hůře jsou však na tom propuštění z Kordárny v nedaleké Velké nad Veličkou.

"Je mi přes padesát a práce se v mém věku shání těžko. Ptal jsem se zatím kamarádů podnikatelů, ale nikoho dalšího nechtějí, spíš by potřebovali lidí méně," říká muž z Velké nad Veličkou, který pracoval v údržbě v Kordservisu a v těchto dnech si také donesl domů výpověď a chce zůstat v anonymitě.

"Zkusím se porozhlédnout i dál, klidně bych se smířil i s tím, že budu dojíždět, ale moc šancí si nedávám. Práce není ani v okolí. Měl by se přijmout zákon, že kdo má přes padesát, tak se postaví ke stromu a zastřelí," posteskl si.

"Už se i mne jeden Veličan ptal, jestli by pro něj nebyla práce na obci," říká zdejší starosta Jiří Pšurný.  "Jenže není, a to jsme letos vzali na veřejně prospěšné práce devět lidí, více než v minulých letech. Je to pro obec finančně i organizačně náročnější, ale přece jen alespoň trochu obec pomůže," říká starosta.

Podle něj ztráta zaměstnání na zdejší obyvatele teprve dolehne. "Je to ještě příliš čerstvé, navíc dostali odstupné, takže zatím nemají finanční starosti. Za pár měsíců ale může být hůř. Ještě vloni tady nějaké firmy sháněly pracovníky, ale letos už se neobjevují," dodal Jiří Pšurný.

"Snižování počtu zaměstnanců již souvisí s ohlášenou restrukturalizací firmy," uvedl mediální zástupce Kordárny Karel Samec a dodal, že tak reaguje na nedostatek zakázek, které postihuje automobilový průmysl na celém světě.

"Momentálně žádné další hromadné propouštění naplánováno není, ale společnost se musí samozřejmě přizpůsobovat aktuálním dění na trhu a od toho se bude vše odvíjet," uvedl mluvčí.

Skupina Kord vyhlásila úpadek, probíhá nyní insolventní řízení, ve kterém se její problémy mohou vyřešit reorganizací, konkurzem nebo vyrovnáním. "Kordárna ho chce vyřešit reorganizací," dodal.

Nejméně patnáct set lidí na Hodonínsku nyní navíc bere nižší mzdu. Jsou to pracovníci čtyř desítek zdejších firem, které omezily výrobu, a ve dnech, kdy nejedou, vyplácejí zaměstnancům jen šedesátiprocentní mzdu.

"Může jich být však mnohem více. Pokud jsou ve firmě odbory, tak to vedení projedná s nimi a ani se to nedozvíme," upozornil  ředitel hodonínského úřadu práce Vladimír Šťáva.