V Arnoldově vile na ulici Drobného sídlí mateřská škola již od roku 1953

V Arnoldově vile na ulici Drobného sídlí mateřská škola již od roku 1953 | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

O školku u vily Tugendhat se rodiče bojí

  • 2
V úterý odpoledne se v prostorách školky v Arnoldově vile na ulici Drobného sešlo asi čtyřicet rodičů zdejších dětí. Chtěli vědět: proč městská část nechce vidět vilu na seznamu kulturních památek? A o kolik se oprava školky prodraží, když bude památkou?

Místostarostka Brno-sever pro školství Zdeňka Tůmová naznačovala, že proces "zpamátnění" jde na ministerstvu nezvykle rychle. "Zaráží mě rychlost. Například žádost o zapsání Lesné jako památkové zóny se řeší na ministerstvu už od listopadu," přirovnala.

Arnoldova vila

Co s ní bude?

Arnoldova vila leží pod vilou Tugendhat. Postavil ji v roce 1862 známý brněnský stavitel Josef Arnold. Na počátku 20. století zde žila teta Grety Tugendhatové.

Ředitel Muzea města Brna Pavel Ciprián požádal na konci loňského roku o zápis Arnoldovy vily, kde už téměř padesát let sídlí mateřská škola, do seznamu kulturních památek. Radnice Brno-sever se tomu brání, údajně by se zpamátněním několikanásobně prodražila oprava vily. Někteří rodiče a přátelé školky se ale obávají tlaků spojených se zájmem o velice lukrativní pozemek.

Starosta městské části Brno-sever Leo Venclík se snažil rodiče přesvědčit, že naopak zpamátnění přináší nebezpečí, že jejich děti někdo ze školky vyexpeduje.

"Město pak řekne, že na opravu nemá peníze a nejlepší bude dát to investorovi, který má prostředky, aby to tu uvedl do původního stavu," řekl.

"Řekla jsem do očí panu Cipriánovi, že jestli tady školka skončí, pak mu těch pětasedmdesát dětí odtud přivedu do muzea," dramaticky dodala místostarostka Tůmová.

Nejvíce se ale rokovalo o penězích

"Celkovou sumu na opravy jsme vypočetli na skoro čtyřicet milionů korun. Pokud ale bude školka památkou, může oprava stát dvakrát, ale i třikrát víc," vysvětloval Venclík, proč se brání zpamátnění 150 let staré vily.

Proti tomu ale namítla Dagmar Černoušková, která se podílí i na rekonstrukci vily Tugendhat, že taková částka je těžko uvěřitelná.

"V pondělí se ve vile Tugendhat podepsala smlouva o opravě za 146 milionů korun. A to je objekt větší a všechny opravy provedou restaurátoři," upozornila odbornice na to, že nedaleko stojící funkcionalistický klenot a památka UNESCO je úplně "jiná liga".

"Vždyť i investice do Löw-Beerovy vily je vyčíslená na maximálně padesát milionů korun, a to je dvakrát až třikrát větší a navíc už je kulturní památkou," pokynula Černoušková směrem k secesnímu domu pod "Tugendhatkou".

Starosta Venclík se chtěl s Dagmar Černouškovou "vsadit", že oprava Tugendhatovy vily bude stát určitě víc. Že se zkrátka opravy památek vždy prodraží.

"Můžeme vidět rozpočet?" ozvalo se z řad rodičů a rozpis stavebních prací za chvíli mezi nimi koloval. Když se pak ale nakonec všichni rozcházeli, čtyři listy s rozpočtovými položkami se ne a ne vrátit do rukou místostarostky. Nakonec jeden z tatínků dokumenty přinesl zpět do rukou jejich rozladěných tvůrců.