Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Daniel Beran, MAFRA

O slučování středních škol se rozhodne na začátku září

  • 6
Prvního září se do školních lavic vrátí učitelé a žáci. A právě v ten den budou krajští radní rozhodovat o osudu čtyřiadvaceti jihomoravských středních škol, které za rok čeká slučování. Definitivní verdikt určí zastupitelé o tři týdny později.

"1. září budeme s radními jednat o tom, které třídy se zruší," uvedl Stanislav Juránek (KDU-ČSL), který má optimalizaci jihomoravského školství na starosti. Poté bude osud ústavů v rukou zastupitelů. Ti se sejdou 22. září a budou mít poslední slovo.

Ředitelé škol po celé dva prázdninové měsíce bojovali za zachování svých zařízení. Absolventi a příznivci škol podepisují petice, a dokonce mají v plánu demonstraci.

Slučování se nevyhnou ani školy, které mají žáků dostatek

Během prázdnin vznikla petice na podporu elektrotechnické průmyslovky v ulici Kounicova. Ta má od příštího roku spadat pod Střední školu informačních technologií a sociální péče v ulici Purkyňova. I tady však horlivě podepisují petice a obě školy k tomu mají pádné argumenty.

Školy, které se mají slučovat

SŠ informačních technologií a sociální péče Purkyňova + SPŠ elektrotechnická Kounicova

SŠ umění a designu, VOŠ restaurátorská Husova + VOŠ designu a managementu Francouzská

SOŠ a SOU Jánská + OA Pionýrská/OA Kotlářská

Gymnázium Židlochovice + Gymnázium Hustopeče

Průmyslovka v Kounicově má za sebou téměř stoletou historii. Naproti tomu v Purkyňově se vyučují lukrativní IT obory. Nejbližší škola, která je nabízí, je přitom v Hradci Králové.

Podle Juránka je hlavním impulzem ke slučování nedostatek dětí. "Už nyní jsou školy zaplněné pouze ze tří čtvrtin a podle demografických prognóz to v roce 2017 má být pouhých pětapadesát procent," uvádí náměstek hejtmana Juránek.

Nicméně ani přebytek studentů pro některé školy neznamená výhru. "Je mi jasné, že dětí ubývá, a proto kraj chce slučovat. Nevím ale, proč se má rušit právě naše gymnázium, které má studentů dost," argumentuje ředitel židlochovického gymnázia Jiří Kubeš.

Jeho třídy jsou stoprocentně zaplněné. "Tudíž nemáme problémy s rozpočtem," vysvětluje ředitel. Právě jeho škola má být již v příštím školním roce součástí gymnázia v Hustopečích. V dané lokalitě jsou totiž hned čtyři gymnázia. Dvě z nich však zřizují města, a kraj na ně proto nemůže. Zbývá tak jedině sloučení Židlochovic a Hustopečí.

Rodiče se chystají demonstrovat

Podle Kubeše se však především rodiče dětí a absolventi jen tak nevzdají. "V obcích probíhají podpisové akce za zachování školy a někteří rodiče navíc plánují i demonstrace," sdělil Kubeš.

Podobně jsou na tom i dvě brněnské umělecké školy. "Nikdy jsme neměli málo studentů a i ekonomicky si vedeme dobře. Ze dvou set přihlášených zájemců bereme ročně šedesát," sdělil jeden z argumentů proti slučování ředitel umělecké školy v Husově ulici Pavel Luffer. Právě jeho škola se má spojit s uměleckou průmyslovou školou textilní ve Francouzské.

Slučování se však v budoucnu nevyhnou ani některá z devíti brněnských gymnázií, která dotuje kraj. Plán na jejich slučování se však bude teprve upřesňovat. Jasno bude za dva roky.

S plánem slučování a rušení tříd přišel Stanislav Juránek už na konci ledna. Proti jeho kroku se však ostře postavili ředitelé škol, ale i žáci a rodiče. Nakonec hejtman kraje Michal Hašek rozhodnutí, které předtím schválili i krajští radní, pozastavil.