Obchod v Jánské ulici v centru Brna, který vydává drogy za suvenýry, vypadá nenápadně.

Obchod v Jánské ulici v centru Brna, který vydává drogy za suvenýry, vypadá nenápadně. | foto: MF DNES

Obchod s drogami jako suvenýry už dorazil také do centra Brna

  • 8
Prodejna, která vydává drogy za suvenýry, se už usídlila také v Jánské ulici v Brně. Ex, Adjink, Haga nebo Hoorn, to jsou nezvyklá jména "suvenýrů", které je tady možné koupit. Problém je, že nenápadné balíčky si jejich kupci obvykle nevystavují na poličce.

Malý nenápadný obchod s úzkým průčelím je vklíněný mezi restauraci a hernu. Pár metrů odtud jsou hudební a taneční kluby. Pro prodejnu omamných látek snad v Brně neexistuje výhodnější místo. Nezasvěcený kolemjdoucí může z neprůhledné výlohy lehce nabýt dojmu, že jde jen o další bar.

Kdo by ale uvnitř čekal špinavé doupě, byl by překvapen. Obchod se tváří spíše jako luxusní klenotnictví. V potemnělé černě vymalované místnosti září jen několik skleněných vitrín s rozloženými balíčky neznámého obsahu. "Prodáváme sběratelské předměty," přeříkává prodavačka naučenou formulku. Nad hlavou jí visí tučný nápis, že nic ze sortimentu není určeno "ke konzumaci".

O co ve skutečnosti jde, musí být každému jasné. Efektně nasvícené balíčky opatřené nizozemskou vlajkou se liší jenom cenou, gramáží a názvem na obalu. Prodavačka je připravená i na méně zkušené zákazníky. "Sběratelé si na první stránky svých alb dávají nejčastěji sběratelské předměty z poliček nahoře," ochotně nasměruje žena.

Obchod je v Brně otevřen pár týdnů a zpráva o tom už se rozkřikla. "Jezdí sem lidé až ze Slovenska, chodí sem studenti i podnikatelé, když se chtějí pobavit. S návštěvností rozhodně nemáme problém," popisuje.

Zákon je na podnikatele krátký

Odborníci přitom ale důrazně varují: Zákazníci by si měli najít jinou zábavu. "Přirovnal bych to k návštěvě nějakého obchodu s chemikáliemi, kde by si člověk koupil libovolný neznámý jed a zkoušel, jaké to na něj bude mít účinky. Je to velký hazard se zdravím," varoval Jiří Valnoha ze sdružení Podané ruce, které pomáhá drogově závislým.

Látky, které obchodníci prodávají, se z Číny do Evropy dostávají třeba jako soli do koupele, vykuřovadla nebo suvenýry, a tak jsou tu tak i oficiálně nabízeny. Dokud přitom nebude zapovězeno prodávat přímo nebezpečné chemikálie, které obsahují, policie nemůže zasáhnout.

"Současná legislativa je nastavená tak, že by se látkou z prodejny musel někdo předávkovat. Pak bychom mohli začít vyšetřovat, odkud pochází, a obchod by s tím mohl mít problém," sdělil brněnský policejní mluvčí Petr Nečesánek.