Dům od domu chodí na jihu Moravy obchodníci a nabízejí lidem smlouvy na odběr plynu. Policie ale varuje před zbrklým podepisováním mezi dveřmi (ilustrační snímek).

Dům od domu chodí na jihu Moravy obchodníci a nabízejí lidem smlouvy na odběr plynu. Policie ale varuje před zbrklým podepisováním mezi dveřmi (ilustrační snímek). | foto: Koláž - iDNES.cz

Obchodníci s plynem bojují o zákazníky, se smlouvami chodí dům od domu

  • 10
Na jihomoravský trh s plynem přišel nový hráč ze Slovenska. Dodavatelé plynu tak budou opět muset o něco usilovněji bojovat o zákazníky, a tak vysílají své lidi se smlouvami od domu k domu. Ne všechny jsou ale vždy tak výhodné, jak je obchodníci prezentují.

Obchodníci chodí večer dům od domu a s vysvětlováním se příliš nenamáhají. "Jsem z plynárenské společnosti... Kolik platíte za plyn?" zní jednoduchá otázka.

"Lekla jsem se, že něco dlužím. Něco jsem zakoktala a mého překvapení paní hned využila. Ostřeji mi přikázala, ať ukážu smlouvy, a já hloupá je šla poslušně hledat do skříně," vypráví o setkání s prodejcem plynu Eva Svačinová z Ivančicka.

Ukázalo se, že obchodnice chce překontrolovat platby a nabídnout jinou, výhodnější sazbu. "Chtěla jsem, aby mi dala sazebník, že si jej prostuduju v klidu. Paní mi ho vytrhla z ruky s tím, že ona ví líp, jestli je to výhodnější, nebo ne. Vyhodila jsem ji," popisuje nepříjemnou návštěvu Svačinová. Obchodnice za dvě minuty zkusila štěstí hned vedle u souseda.

Mezi dveřmi raději nic nepodepisujte, radí policie

Na ne vždy etické jednání takzvaných garážových prodejců plynu upozorňuje i policie. "Policisté nás požádali, abychom varovali lidi v obci před zbrklým podepisováním smluv," říká starosta Silůvek na Brněnsku Zdeněk Prax.

Nejedná se sice o trestnou činnost, nabízené služby jsou v souladu se zákonem, ale policisté upozorňují na to, že lidé mohou naletět. Často totiž nejsou smlouvy tak výhodné, jak je obchodníci líčí.

"Je tam například spousta kliček, kterých si starší lidé nevšimnou. Podepíšou a pak se diví, že platí různé poplatky navíc. A případné vypovězení smlouvy je stojí další peníze," uvedl policejní mluvčí Bohumil Malášek.

Radí lidem, aby nic v rychlosti mezi dveřmi nepodepisovali. "Stačí jednoduchá výmluva, že se musejí poradit s manželem, synem či sousedkou, a domluvit si schůzku na další den," míní mluvčí Malášek.

Obchodníci chodí ve vlnách

Za starší paní z Vyškovska, která si nepřála zveřejnit jméno, přišel ve čtvrtek obchodník s plynem. Podepsala novou výhodnější smlouvu.

V pátek večer ale zazvonil zvonek u dveří. Opět prodejce plynu, ale od jiné společnosti. Celkem rychle se mu podařilo pětasedmdesátiletou ženu přesvědčit, že jejich sazba za vaření a vytápění je výhodnější než ta předešlá. A tak podepsala znovu.

Brzy přišly první upomínky za neplacení. "Několik měsíců trvalo, než se ze smluv vyvázala, přišlo ji to na hodně času i poplatků," říká sousedka, která staré ženě s výpovědí pomáhala.

"Podomní prodejci chodí ve vlnách. Najednou se ve velkém objeví v určitém čase na jednom místě a poctivě projdou vesnici od domu k domu," říká jihomoravský mluvčí energetické společnosti RWE Jiří Bezděk. Firma vsadila na reklamu do schránek, terénní pracovníky vysílají podle Bezděka jen na domluvené schůzky předem.

Plynárenská společnost má ale pochůzky podomních prodejců zmapovány. Pozná to buď na odlivu zákazníků z určitého místa, nebo naopak žádostí o obnovení smluv, které lidé unáhleně zrušili.

Na přímý prodej sází třeba České energetické centrum. Právě chování jejich obchodních zástupců někteří lidé kritizují. Manažer David Brym, který má obchodníky na starosti, své pracovníky hájí: "Snažíme se dělat naši práci dobře, ale je spousta prodejců, kteří nám dobré jméno kazí. Lidé jsou naštvaní a pak jsou velké nepříjemnosti. Snažíme se zachovat si dobré jméno, ale v dnešní době je to těžké," uvedl Brym.