Blatnice pod svatým Antonínkem

Blatnice pod svatým Antonínkem | foto: www.slovackodnes.cz

Obec Blatnice je v exekuci, její radnice zanedbala dluh

  • 5
Blatnici pod Svatým Antonínkem hrozí exekuce. Starosta se pokouší nepříjemnou možnost dražby obecního majetku odvrátit. Starosta Blatnice Josef Vavřík ve čtvrtek před zastupiteli přiznal chybu, která obec dostala do složité finanční situace.

Dal k dispozici svoji funkci a navrhl, že pokud nebude odvolán, vzdá se do konce funkčního období deseti procent svého platu. Ani jeden z jeho kajícných návrhů neprošel. "Horké kaštany z ohně za tebe tahat nebudeme," dali mu najevo zastupitelé.

Blatnice má obstavené účty a hrozí jí exekuce majetku kvůli nesplacené pohledávce stavební firmy z Veselí nad Moravou, která pro obec stavěla byty.

Josef Vavřík, starosta Blatnice pod svatým Antonínkem Starosta se v těchto dnech intenzivně snaží exekuci odvrátit. "Mohu potvrdit, že exekuce skutečně hrozí. Ale další informace k tomu prozatím poskytovat nebudeme," řekl Josef Vavřík.

To, že se o řešení situace intenzivně jedná, potvrdil i právní zástupce věřitele Stanislav Šibor. "Zdůrazňuji, že mne klient v této věci zbavil mlčenlivosti, mohu tedy potvrdit, že jsme včera i dnes s panem starostou i exekutorem Pavlem Hanáčkem jednali," říká Stanislav Šibor.

Do 10. prosince musí starosta zaplatit téměř 9 milionů korun

"Část pohledávky ve výši jednoho milionu už byla splacena. Do 10. prosince má pan starosta čas, aby složil splátku ve výši 8,7 milionu korun. Pokud se tak stane, je můj klient ochoten jednat o odpuštění podstatné části penále, které v této chvíli představuje necelé tři miliony," dodává advokát.

Jak celá situace vznikla? Starosta Blatnice uzavřel smlouvu na výstavbu šestnácti obecních bytů na nástavbě tamní základní školy s firmou veselského podnikatele Josefa Konečného.

Splatnost faktur za dodané práce v celkové výši 16 milionů byla podle právního zástupce věřitele Stanislava Šibora dohodnuta na konec ledna 2009. Obec však zaplatila pouze část a zůstala dodavateli stavby dlužit sedm milionů.

V červnu se tedy Konečný rozhodl vyhledat právní zastoupení. "Do října nebyla splacena ani koruna. Snažil jsem se o mimosoudní dohodu, ale nakonec se ukázalo, že jiná možnost než žaloba není. Klient už rovněž trpěl akutním nedostatkem finančních prostředků," popisuje Stanislav Šibor.

Blatnice má obstavené účty, hospodařit může pouze pod dohledem

Na základě žaloby tedy soud nařídil obci pohledávku splatit, a když ani v určeném termínu věřitel pohledávku nezískal, podal jeho právní zástupce návrh na exekuci. "Okresní soud v Hodoníně o ní rozhodl 19. října," potvrdil Stanislav Šibor.

Od té doby má Blatnice pod Svatým Antonínkem obstavené účty a hospodařit s majetkem může pouze s vědomím exekutora. A v případě, že by se s exekutorem na splacení pohledávky nedohodla, může obecní majetek skončit v dražbě.

Blatnice pod Svatým Antonínkem

Včerejší zasedání zastupitelstva v Blatnici oproti očekávání nemělo nijak zvlášť bouřlivý průběh. Někteří zastupitelé starostovi Vavříkovi vyčetli, že je o situaci neinformoval.

Když však přijal za vzniklý problém odpovědnost a uznal, že udělal chybu, přijali to. Odmítli rovněž možnost, kterou jim sám navrhl, totiž zbavit ho funkce či odejmout mu část platu.

Silným argumentem byl pro zastupitele starostův příslib, že pokud se podaří obci získat úvěr a splatit pohledávku do dohodnutého termínu 10. prosince, nebude nutné hradit další více než dvoumilionové penále.

"Dohodli jsme se sice na tom, že tuto možnost starosta ještě zveřejňovat nebude, ale je třeba říct, že se v současné době velmi snaží situaci řešit," podotkl právní zástupce věřitele Stanislav Šibor.

Starosta Josef Vavřík po zasedání zastupitelstva s novináři hovořit nechtěl.

Podobné problémy řeší v Šumné na Znojemsku

Kvůli letitému sporu se stavební firmou byla uvalena letos v červenci exekuce i na nemovitý majetek obce Šumná na Znojemsku. Vedení obce s exekucí nesouhlasilo a ihned se odvolalo ke krajskému soudu.

Přestože soud v srpnu exekuci pozastavil, než o celém sporu rozhodne, obec se mezitím dluh činící zhruba 3,5 milionu korun rozhodla zaplatit.

Vedení Šumné se tak rozhodlo poté, co již obec nemohla normálně fungovat. Měla velké problémy se zajištěním běžného provozu i s výplatami svým zaměstnancům. Nemohla totiž volně nakládat s obecními penězi na účtu.

"Soud bohužel dosud nerozhodl," zdůvodnil zaplacení částky starosta Šumné Petr Cejpek. Na část peněz si obec vyřídila úvěr, část šla z obecní kasy.

"Samozřejmě dál trváme na tom, že ten dluh je neoprávněný. Čekáme, jak soud rozhodne. Pokud v náš prospěch, pak by se nám ty peníze měly vrátit," komentoval starosta.

Firma Colas v Šumné stavěla v letech 2001 až 2003 kanalizaci. Spor je o peníze, které firmě obec údajně dluží za práce, jež nebyly v plánu.

,