Vloni pěstitelé prodávali tunu pšenice za 2 600 korun, letos již za ni obchodníci nabízejí i 3 800 korun. Ilustrační foto

Vloni pěstitelé prodávali tunu pšenice za 2 600 korun, letos již za ni obchodníci nabízejí i 3 800 korun. Ilustrační foto | foto: Petr Janeček, MF DNES

Obilí je málo, chleba bude dražší

  • 13
Při letošní sklizni se z kombajnů na polích sype méně obilí. A protože i cena pšenice jde strmě nahoru, někteří pekaři již avizují, že budou muset zdražit chleba i další pečivo.

Vloni pěstitelé prodávali tunu potravinářské pšenice za zhruba 2 600 korun a letos je jí nejen v Česku, ale i v obilnářských zemích tak málo, že už za ni obchodníci nabízejí dokonce i 3 800 korun (čtěte více).

"Letošní úroda bude opravdu slabší. Jsme asi v polovině žní a vypadá to, že potravinářské pšenice sklidíme asi o deset, řepky o dvacet a sladovnického ječmene dokonce o třicet procent méně než vloni," říká předseda představenstva společnosti Rostěnice, která patří k největším pěstitelům na jižní Moravě, Vítězslav Navrátil.

V polovině žní mají v Rostěnicích na Vyškovsku menší sklizeň, než tomu bylo loni.

Pekárny nebudou mít na výběr

Chleba, rohlíky a další pečivo se sice nepeče jen z pšeničné mouky, ale pekaři jí spotřebují stále velké množství a už brzy ji začnou kupovat dost draho.

"Její cena roste již od jara a očekáváme, že po letošních žních, a to může být už za čtrnáct dní, mouka zdraží ještě více. A to pekárny přinutí, aby těmto zvýšeným nákladům pak přizpůsobily cenu pečiva," soudí Jiří Rašner, majitel vyškovské Pekárny Rašner.

Uvedl také, že kvůli silné konkurenci supermarketů už nejméně rok a půl mají tak nízký zisk, že sotva stačí na nejnutnější opravy.

O kolik pečivo zdraží, bude hodně záležet na supermarketech. Pekaři soudí, že ani pro ně už nebude únosné, aby prodávaly rohlík za devadesát haléřů.

"Měl by stát minimálně korunu padesát a chleba třicet korun," odhaduje Jiří Rašner.