Brněnský policejní mluvčí Bohumil Malášek se zabavenými listy koky z Peru

Brněnský policejní mluvčí Bohumil Malášek se zabavenými listy koky z Peru | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

Objednal si koku z Peru, když balík přišel, šel se udat

  • 92
Problém s brněnskými kriminalisty má třiatřicetiletý muž z jihomoravské metropole. Rozhodl se totiž experimentovat s drogami a šel přímo ke zdroji. "Usedl k počítači, našel si adresu ve světovém drogovém ráji v Peru a poslal objednávku, kterou přes internet zaplatil," popsal policejní mluvčí Bohumil Malášek.

Když za pár dní dodávka s celým kilogramem sušených lístků koky dorazila, mladý muž se zalekl. "V době, kdy už byl balíček na cestě, zjistil, že dovoz koky je trestný. Vzal tedy krabici a sám ji odnesl celníkům," popsal kriminalista Jaromír Novotný.

Policisté navíc zjistili, že jim muž lhal. Tvrdil, že šlo o první pokus koku získat. Vyšetřovatelé ovšem přišli na to, že se ji experimentátor snažil objednat nadvakrát. První zásilku ovšem zabavily úřadu ještě v Peru.

Zabavené listy koky, které do Brna dorazily z Peru

Dodavatelé drogy pak Brňanovi vrátili peníze a on objednávku zopakoval. I když na ještě nerozbalený balíček muž policii sám upozornil, bez trestu zřejmě nevyvázne.

"Stíhaný je nyní pro trestný čin nedovolená výroba a držení omamných a psychotropních látek a jedů. Hrozí mu až pětileté vězení," uvedl Novotný.

I kdyby se ovšem muž sám neudal, policisté by na něho asi přišli. "Země jižní Ameriky jsou hodně sledované, celní orgány navíc už měly zásilku částečně zmonitorovanou, s největší pravděpodobností by následně vše bylo odhaleno," vysvětlil Novotný.

Brněnský policejní mlvčí Bohumil Malášek se zabavenými listy koky z Peru

Podle policistů jde o první podobný případ na jihu Moravy. "Je to dáno hlavně tím, že droga tady není příliš dostupná. Pokud by se ji muž snažil prodat, zřejmě by tak uspěl. Podle všeho si z ní ale chtěl jen vařit čaj. I tak se ale jedná o trestný čin," dodal Malášek.

Odborníci: Je to rarita, ne drogová kauza

S nadhledem se na počínání policistů a stíhání mladíka ale dívají odborníci zabývající se drogovou problematikou. "Upřímně řečeno, v latinskoamerických zemích se běžně prodává čaj, kde jsou listy koky, koka se i žvýká. Kilo sušených lístků podle mého názoru fakticky nepředstavuje žádný drogový problém," myslí si vedoucí psycholog a supervizor DROP INu Ivan Douda.

"Koka sice je stimulant, a v sušených lístcích asi trocha účinné látky je, žádný velký obchod s by tím ale ten muž zřejmě neudělal, maximálně by čaj rozdal kamarádům. Společenská nebezpečnost je podle mě nulová, je to spíš taková pikanterie. A žádný prokurátor by to asi stíhat neměl," je přesvědčen Douda.

Podobně se na věc dívají lidé, kteří koku vyzkoušeli. "Listy koky jsem žvýkal během treků v peruánských a bolivijských Andách. Kromě toho, že ze mě spadla únava, a mírného znecitlivujícího účinku v ústech, podobného zubařské anestezii, jsem žádné hlavní ani vedlejší účinky nezaznamenal," popisuje Jan Šmikmátor.

"Žvýkání koky v horách je velmi prospěšné, koka díky vysokému obsahu železa eliminuje projevy tzv. horské nemoci. Navíc, list koky nerovná se kokain. A koka neodmyslitelně patří ke kultuře jihoamerických horských indiánů," věří Šmikmátor.

"Bolivijský prezident Evo Morales vystoupil v OSN se slavnou větou. Ukázal listy koky a řekl obecenstvu: Toto není bílé, ale zelené. List koky není droga," dodává.