Založení chovu je snadné: stačí nechat mouchy naklást vajíčka do návnady ve

Založení chovu je snadné: stačí nechat mouchy naklást vajíčka do návnady ve sklenici. | foto: Profimedia.cz

Vědci našli v Podyjí nový druh mouchy, má ráda vodu a dřevo

  • 16
Vědci objevili nový druh mouchy, který žije pouze v národním parku Podyjí na Znojemsku. Měří pouhé tři milimetry. Jmenuje se Trichomyia hardeggensis, muška z čeledi koutulovitých. Nález nového druhu hmyzu je podle odborníků mimořádnou událostí. Výzkum vedla brněnská Masarykova univerzita.

Druhé jméno v názvu mušky odkazuje na místo nálezu – dolnorakouský Hardegg, který těsně přiléhá k parku. Objev přinesl vědcům mnohé další otázky; o mušce a jejím životě zatím mnoho nevědí. Oznámil to tento týden entomolog správy parku Robert Stejskal.

"Dvoukřídlí nejsou ještě úplně objevenou skupinou, pár se jich ve střední Evropě ročně najde. Je pěkné, že tento nález se podařilo objevit právě v Podyjí, osobně bych si tipl, že nových druhů tu bude více," míní Martin Konvička z Entomologického ústavu Akademie věd.

Po složitých rozborech a srovnáních popsali mušku entomologové Markéta Omelková a Jan Ježek. Odchytili jen jeden exemplář. Jde o samce, kterého polapili u Hardeggské vyhlídky. "Jedná se o nový druh pro vědu, který byl nalezen pouze na Moravě. Objev je proto důležitý, navyšuje tak faunu ve střední Evropě. My, entomologové, jsme z takových věcí nadšení," řekla objevitelka Markéta Omelková.

Z dosavadního výzkumu podle Stejskala vyplývá, že tato muška, s křidélky dlouhými pouhých 2,4 milimetru, má vazbu na zachovalé lesy s dostatkem starých stromů a mrtvého dřeva. Zástupci čeledi koutulovitých jsou vázáni na vodní biotopy. V lesích to mohou být lesní prameniště, kaluže, ale i stromové dutiny vyplněné vodou.

Na Moravě je známo 152 druhů koutulí

"Téměř polovina ze 152 známých moravských koutulí je na červeném seznamu ohrožených druhů, zejména kvůli vazbě na obecně ohrožené mokřadní biotopy," vysvětlil Stejskal.

Na území parku žije kromě mušky ještě jeden endemit. Jde o strom jeřáb hardeggský, který nikde jinde na světě neroste. Nález takovýchto živočichů či rostlin je ojedinělý.

Muška se stala na Moravě stejnou vzácností jako například poddruh rostliny kruhatky Mattioliho moravské. Lze ji najít pouze na skalních stěnách tvořících propast Macochu v Moravském krasu.

,