Kladení věnců k 28. říjnu u sochy T.G. Masaryka u Lékařské fakulty v Brně

Kladení věnců k 28. říjnu u sochy T.G. Masaryka u Lékařské fakulty v Brně | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

OBRAZEM: Dvě stovky lidí vzdaly hold výročí vzniku republiky

  • 1
Přibližně dvě stovky lidí přišly vzdát hold k dnešnímu 91. výročí založení Československého státu do parčíku před Lékařskou fakultou Masarykovy univerzity v Brně. Úvodní řeč při dopoledním pietním aktu pronesl primátor Brna Roman Onderka. Ve své řeči oslavil vznik samostatného státu, zásluhy prvního prezidenta T. G. Masaryka a nezapomněl ani na Brno.

"Byl to pro naše město nový začátek. Spojily se dvě městské části, což nastartovalo Brno k přeměně na velkoměsto. Byl to také impuls pro vysoké školy a například výstaviště," uvedl Onderka.

Kladení věnců k 28. říjnu u sochy T.G. Masaryka u Lékařské fakulty v BrněKladení věnců k 28. říjnu u sochy T.G. Masaryka u Lékařské fakulty v Brně

Po zahajovací řeči šli postupně zástupci nejdůležitějších institucí za doprovodu orchestru položit věnec či kytici před Masarykovu sochu.

Kladení věnců k 28. říjnu u sochy T.G. Masaryka u Lékařské fakulty v BrněKladení věnců k 28. říjnu u sochy T.G. Masaryka u Lékařské fakulty v BrněKladení věnců k 28. říjnu u sochy T.G. Masaryka u Lékařské fakulty v Brně

"Je to oslava naší svobody, o kterou se zasloužil náš pan tehdejší prezident Masaryk. Ale zasloužilo by si to větší účast, je škoda, že mladí si ten význam neuvědomují. Berou to jako něco automatického," řekl Otokar Dvořák, který přišel pokleknout před Masarykem za legionáře, Pomocné technické prapory a tělovýchovnou jednotu Sokol. Narážel tak na to, že kromě zástupců jednotlivých institucí dorazili do parčíku především starší lidé.