Několik set Bulharů při mši uctilo věrozvěsty Cyrila a Metoděje

Několik set Bulharů při mši uctilo věrozvěsty Cyrila a Metoděje | foto: Radek Miča, MAFRA

OBRAZEM: Poutníci v Mikulčicích uctili věrozvěsty

  • 0
Slovenka Mária Berkyová přijíždí na cyrilometodějské poutě do Mikulčic téměř každý rok. Je původem Bulharka a ráda se tady potkává s krajany. A v sobotu se podivovala, kolik tady bylo letos i pravoslavných duchovních.

"Vídávala jsem jich tady kdysi jen pár," říká starší paní. Ostatně i vladyka Kryštof, metropolita české pravoslavné církve, si v sobotu v Mikulčicích pochvaloval, kolik ctitelů svatého Cyrila a Metoděje na pouť tentokrát přijelo. "Z Kypru, Alexandrie, Athén, Konstantinopole, Jeruzaléma," vypočítával některá místa, odkud se pravoslavní duchovní vydali na pouť do Mikulčic.

Několik set Bulharů při mši uctilo věrozvěsty Cyrila a MetodějeNěkolik set Bulharů při mši uctilo věrozvěsty Cyrila a MetodějeNěkolik set Bulharů při mši uctilo věrozvěsty Cyrila a MetodějeNěkolik set Bulharů při mši uctilo věrozvěsty Cyrila a MetodějeNěkolik set Bulharů při mši uctilo věrozvěsty Cyrila a Metoděje

Uskutečnilo se při ní i tradiční setkání Bulharů, v jejichž zemi je kult slovanských věrozvěstů stále velmi silný. A přijeli sem nejen z Česka a Slovenska, ale mnozí sem vážili cestu až z Bulharska.

Několik set Bulharů při mši uctilo věrozvěsty Cyrila a Metoděje

Mše se odehrávala v místech, kde za Velké Moravy stávala trojlodní bazilika, o níž se někteří historici domnívají, že mohla být i arcibiskupským chrámem. Archeologové její základy našli teprve v padesátých letech minulého století a dnes její půdorys vyznačují kameny.

"Něco takového jsem zažila. Mše v tomto prostředí má zvláštní atmosféru. Představovala jsem si při ní, jak se tady sloužily mše v době, kdy toto místo bylo ještě osídlené Slovany. Byl to velmi silný zážitek a pokud mi to zdraví dovolí, přijedu zase," říká Marie Fialková z Jindřichova Hradce.

Několik set Bulharů při mši uctilo věrozvěsty Cyrila a MetodějeNěkolik set Bulharů při mši uctilo věrozvěsty Cyrila a MetodějeNěkolik set Bulharů při mši uctilo věrozvěsty Cyrila a Metoděje

Krátce po poledni se poutníci shromáždili kousek od místa, kde stával desátý velkomoravský kostel. Právě do jeho blízkosti bylo totiž umístěno nové sousoší svatých Cyrila a Metoděje, které Mikulčicím věnovalo Bulharsko a které bylo v sobotu slavnostně odhaleno.

"To místo se mi líbí, chtěl jsem, aby zapadlo do zdejší přírody a nekonkurovalo jí," říká jeho autor, bulharský sochař Emil Venkov. "Tvořil jsem ho už se záměrem, že nebude mít žádná velká gesta, s myšlenkou čím blíže k přírodě, tím blíže k pravdě," vysvětlil Emil Venkov.

"Podoba Cyrila a Metoděje neexistuje, autor si ji musí vytvořit sám a já jsem si přitom představoval, jací lidé v té době žili. Nejsou to žádné vypasené postavy, ale střídmí lidé, kteří na své pouti po Evropě překonali tisíce kilometrů," říká sochař. Cyrila a Metoděje se sochař pokusil zachytit v okamžiku, kdy v roce 868 žádali papeže v Římě o povolení sloužit mše ve slovanském jazyce.

Několik set Bulharů při mši uctilo věrozvěsty Cyrila a MetodějeNěkolik set Bulharů při mši uctilo věrozvěsty Cyrila a MetodějeNěkolik set Bulharů při mši uctilo věrozvěsty Cyrila a Metoděje

"Vedoucí osobnost byl Cyril, který sedí a přednáší svoji žádost a Metoděj stojí za ním. Podle historických pramenů byl fyzicky zdatnější a v této dvojici měl úlohu organizátora," říká Venkov.

Program slavnosti poté pokračoval vystoupením bulharských i moravských folklorních souborů.