Znojemské muzeum vystavuje pohřební korunovační klenoty Přemysla Otakara II.

Znojemské muzeum vystavuje pohřební korunovační klenoty Přemysla Otakara II. | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

OBRAZEM: Znojmo ukazuje unikátní klenoty Přemysla Otakara II.

  • 0
Unikátní pohřební korunovační klenoty Přemysla Otakara II. od úterka vystavuje Jihomoravské muzeum ve Znojmě. Jedinečné insignie sem zapůjčila Správa Pražského hradu. Vzácná památka však ve městě, kam bylo v květnu 1279 Přemyslovo tělo dovezeno z Vídně, zůstane jen do poloviny příštího týdne.

"Chtěli jsme, aby se tato mimořádná výstava překryla alespoň tři dny se začátkem školního roku a mohli ji navštívit i školáci," uvedla ředitelka muzea Vladimíra Durajková.

Vzácné klenoty muzeum vystavuje nejen jako poctu králi železnému a zlatému. Podle Durajkové jde také o připomínku 730. výročí bitvy na Moravském poli, v níž slavný panovník padl.

Pohřební korunovační klenoty Přemysla Otakara II. vystavuje znojemské muzeum

Podle kurátorky Mileny Bravermanové ze Správy Pražského hradu, kde klenoty nevyčíslitelné hodnoty uchovávají, jde o jedny z nejvzácnějších předmětů ze zdejší sbírky. Královská koruna, žezlo a jablko jsou patrně nejstarší dochovanou původní gotickou zlatnickou prací v českých zemích.

Znojemské muzeum vystavuje pohřební korunovační klenoty Přemysla Otakara II.

"Byly objeveny teprve v roce 1976 při průzkumu při otevření pozdějšího králova hrobu v Chrámu svatého Víta a od té doby jsme je zapůjčovali nanejvýše pětkrát," sdělila Bravermanová.

Klenoty byly vyrobeny na příkaz českého krále Václava II. - tedy syna Přemysla Otakara II. - v roce 1296 nejspíš ve zlatnické dílně benediktinského kláštera v Praze-Břevnově pro účely slavnostního církevního pohřbu krále v tehdejší panovnické hrobce v pražském klášteře Na Františku.

Znojemské muzeum vystavuje pohřební korunovační klenoty Přemysla Otakara II.

Mimořádné klenoty byly zhotoveny z pozlaceného stříbra. Korunu tvoří osm snýtovaných dílů ukončených střídavě královskými liliemi a rovnoramennými křížky. Povrch koruny zdobí rostlinné ornamentální motivy listů a úponků. Uprostřed koruny je připevněna šestiboká rozeta, která připomíná květ bodláku.

Průměr koruny je 17 a půl centimetru, výška 17 centimetrů. Podoba koruny podle kurátorky nejspíš odráží původní klenot, který se používal při korunovacích českých králů z rodu Přemyslovců a který se nedochoval. Žezlo tvoří šestiboká dutá tyč a jeho celková délka je rovných 48 centimetrů. Jablko je vysoké necelých patnáct centimetrů a tvoří jej dvě duté polokoule spojené naletovaným páskem. Vrchol jablka zdobí rovnoramenný křížek vyztužený trnem.

Znojemské muzeum vystavuje pohřební korunovační klenoty Přemysla Otakara II.

"Klenoty byly ve Znojmě vystaveny před jedenácti lety, ale pouze jediný víkend. Nyní samozřejmě máme zvýšená bezpečnostní opatření v součinnosti s městskou policií," doplnila ředitelka Durajková.