Šéf brněnských strážníků Jaroslav Přikryl.

Šéf brněnských strážníků Jaroslav Přikryl. | foto: Městská policie Brno

Obviněný šéf brněnských strážníků si umetl cestu k jiné funkci

  • 4
Stíhaný šéf brněnských strážníků Jaroslav Přikryl si nechal schválit dokument, který mu umožní vykonávat alespoň funkci náměstka i v případě, že by přišel o uniformu. Ve vedení městské policie by tak mohl zůstat jako civilista.

Den poté, co začalo jeho trestní stíhání, podepsal Přikryl změnu v organizačním řádu městské policie. Dokument, který má redakce k dispozici a který svým podpisem těsně před Vánocemi stvrdili i zástupci odborů, nyní umožňuje, aby funkci druhého náměstka ředitele vykonával civilní zaměstnanec.

Pokud by se tedy brněnský primátor Roman Onderka (ČSSD) rozhodl, že Přikryla podle zákona po dobu trestního stíhání přeloží na civilní místo, mohl by Přikryl postoupit ve strážnické hierarchii jen o něco níže.

Jako civilní náměstek by měl podle současných interních dokumentů městské policie zřejmě na starosti provozní a hospodářské záležitosti. Pravděpodobně tedy různá výběrová řízení mnohdy za miliony korun z městského rozpočtu.

"Působí to jako trafika, kterou si v okamžiku svého obvinění ještě narychlo pojistil," hodnotí pod podmínkou anonymity někteří řadoví strážníci.

Šéf strážníků mlčí a nic nekomentuje

Přikryl, obviněný ze zneužití pravomoci při řešení přestupků, ovšem stále zůstává ředitelem. Nezměnil se ani rozsah jeho pravomocí. Primátor Onderka ho totiž ve funkci podržel.

"O personálních změnách ve vedení městské policie zatím stále neuvažuji. Stále zastávám názor, že jedním z principů právního státu je presumpce neviny. S případným rozhodnutím počkám na závěry soudu, případně vyšetřování," komentoval dění Onderka.

Redakce požádala o komentář také Přikryla. Ten ale mlčí. "Ke svému stíhání se pan ředitel stále nehodlá vyjadřovat. A kvůli neodkladným jednáním nestihl komentovat ani dotaz týkající se organizačního řádu," vzkázala mluvčí městské policie Denisa Kapitančiková.

Na praktiky upozornil náměstek

Stíhání ředitele brněnské městské policie odstartoval loňský soud s jeho bývalým náměstkem Milanem Šimonem. Ten skončil před soudem za to, že nezákonně zahlazoval přestupky vlivných lidí a politiků.

A protože se Šimon u soudu bránil mimo jiné i tím, že jsou takové postupy běžné, začali kriminalisté prověřovat i další funkcionáře městské policie (o soudu čtěte více zde).

Obviněn je zatím jen Přikryl. Mezi podezřelými ovšem mohou být i další řídící pracovníci městské policie. Právě oni totiž také mohli mít přístup do systému, díky kterému lze zasahovat do vyřizování přestupků. Řadoví strážníci do tohoto systému mohou pouze nahlížet, ne v něm něco měnit.