Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Radek Miča

Ochránci slavné vily Tugendhat chtějí ochranné pásmo. Podporu mají i v radě města

  • 3
V jistém smyslu je to "jejich" vila Tugendhat. Denně kolem ní procházejí, dohlédnou na ni z oken, její výjimečná krása tvoří součást jejich domovů. A není jim lhostejné, jak bude toto panorama vypadat. Patnáct lidí ze sousedství brněnské památky UNESCO se domluvilo a organizuje petici za její ochranu.

"Chceme udělat petiční výbor a nasbírat sto až sto padesát podpisů s cílem vytvořit kolem vily Tugendhat ochranné pásmo," řekl za všechny členy občanské iniciativy Aleš Kratochvíl.

Pásmo by přitom zaručovalo okolí vily lepší památkovou ochranu, než jakou mu teď poskytuje ochranná zóna městské památkové rezervace. Pomohlo by bránit případným pokusům developerů o zástavbu okolních lukrativních pozemků a odvrátit znehodnocení památky UNESCO.

"V ideálním případě bychom chtěli dosáhnout toho, aby úřady našly odvahu vydat demoliční výměr na dům na Černopolní 39a," připomněl Kratochvíl mohutnou stavbu, kterou nedaleko Tugendhatky žene do výšky podnikatel Dan Mádr.

K hnutí za vyhlášení ochranné zóny kolem vily se připojilo i občanské sdružení Brno věc veřejná.

"Je to veřejný prostor důležitý pro město a jsme moc rádi, že se na tom můžeme podílet. Některé věci je třeba ochránit předem. Mezinárodních ostud kolem vily Tugendhat už bylo dost," řekla Kateřina Dubská, zakladatelka sdružení a zastupitelka Brna za Stranu zelených.

Znehodnocení okolí památky už totiž v minulosti vedlo například v Drážďanech k tomu, že UNESCO zdejší údolí Labe ze seznamu světového dědictví vyškrtlo.

Ochrannou zónu projedná rada města

"Teď zjišťujeme, jestli navrhovatelem ochranného pásma může být město Brno," dodala Dubská.

Aktivisté už získali podporu v radě města Brna. Kromě Daniela Rychnovského (KDU-ČSL) se bude snažit návrh na ochrannou zónu v radě prosadit i náměstek primátora Martin Ander.

"Na příští radě města Brna to asi nebude, není úplně jednoduché dát dohromady všechny doklady o památce. Snad se Muzeu města Brna podaří připravit je do konce března," říká Martin Ander.

Interiér vily se připravuje na rekonstrukci

Zatímco se venku bojuje za to, aby se v okolí vily nic velkého nepostavilo, uvnitř se schyluje k zahájení stavebních prací.

Již na začátku února zmizelo z proskleného pokoje koncertní křídlo značky Petrof, které rekonstrukci přečká v hudebním oddělení Mahenovy knihovny. Z hlavního obytného prostoru vily do depozitáře Moravské galerie odputovala minulý týden i kopie Dívčího torza od Wilhelma Lehmbrucka.

Onyxová příčka, která v západu slunce mění svou barvu, je obedněna dřevotřískovými deskami.

"Teď se připravujeme na restaurátorskou kampaň. Do vily v prvním březnovém týdnu přijedou restaurátoři a konzervátoři z Česka i zahraničí. Na různých materiálech, dřevě, kovu, kameni a omítkách vnitřních a vnějších budou ověřovat nejlepší metodu restaurování," řekla architektka Iveta Černá z Muzea města Brna, které vilu spravuje.