Odcházející radní odhlasovali i v Brně přidělení několika veřejných zakázek za statisíce korun.

Odcházející radní odhlasovali i v Brně přidělení několika veřejných zakázek za statisíce korun. | foto: Jiří Salik Sláma, MAFRA

Ještě schválit hřiště, vybrat tajemníka. Končící radní dělají naschvály

  • 3
Odcházející vedení nepřenechává některé radnice svým nástupcům se ctí. MF DNES objevila na jižní Moravě několik překotných rozhodnutí a naschválů. Někde se na poslední chvíli schvaluje navzdory petici výstavba hřiště za stovky tisíc korun, jinde se zase najímá nový tajemník.

Ačkoliv mandát zastupitele končí dnem voleb, starostové a radní pracují až do zvolení nové rady na ustavujícím zastupitelstvu. Do té doby může uplynout několik týdnů, kdy má staré vedení města volné pole působnosti v rozhodování.

Třeba ve Šlapanicích podepsal odcházející starosta Jaroslav Klaška (KDU-ČSL) na konci října smlouvu na vybudování nového víceúčelového hřiště za 900 tisíc korun, proti kterému sepsali místní lidé petici. A to v den, kdy nová starostka Michaela Trněná (Čisté Šlapanice) dostala od radnice příslib, že se právě kvůli nesouhlasu lidí, kteří u hřiště bydlí, smlouva s dodavatelem odloží.

„Nemáme moc na vybranou. Diskuse s lidmi sice proběhla, ale až když byla přidělená dotace a rozběhnuté stavební řízení. Radnice podepsala smlouvu, a když lidé proti hřišti protestovali, místostarosta stavbu zastavil. Tím se nám zmenšil prostor, protože dotace se musí vyčerpat do konce roku,“ popsala starostka Trněná.

Lidé, kteří u hřiště bydlí, si stěžují, že by se zastavěl poslední kus zeleně v okolí. Rodiče malých dětí naopak hřiště chtějí. Nové vedení radnice tak musí uvažovat o kompromisu. „Pečlivě připravíme provozní řád hřiště a zřejmě tam bude i nějaký správce, aby se vyšlo vstříc místním,“ dodala Trněná.

„Dokud pobíráme plat, pracujeme“

Také v Brně zasedala rada města od voleb už třikrát. Ustavující zastupitelstvo přitom primátor Roman Onderka (ČSSD) svolal až na 25. listopadu. Mezitím odcházející radní odhlasovali přidělení několika veřejných zakázek za statisíce korun. Třeba na tlumočnické služby, opravy bytů, kanalizací a vodovodů nebo opravu havarijního stavu střechy tribuny stadionu v Srbské ulici.

„Dokud jsou členové rady ve funkcích a pobírají za to plat, mají tuto pracovní činnost se vší odpovědností vykonávat,“ uvedl Onderka. Nechat rozhodování až na nové vedení města podle něj není možné.

Podle právničky Petry Bielinové z nevládní organizace Oživení, která sleduje transparentnost státní správy, je sice podobné jednání neetické, ale zákon je nezakazuje.

„Je to zvláštní situace, kdy zastupitelstvo je sice už jiné, ale rada je až do zvolení nové stále stará a v mezidobí jí pravomoc rozhodovat přísluší. I když by bylo slušné počkat na nové radní. Rada by už neměla přijímat zásadní rozhodnutí, ale zákon jí to nezakazuje,“ popsala Bielinová.

Odcházející vedení radnic může vypsat třeba i výběrové řízení na tajemníka, který je klíčovým úředníkem. Přesně to se stalo v brněnské městské části Tuřany.

„Starosta Aleš Jakubec (ČSSD -pozn. red.) to zdůvodnil tím, že současný tajemník jde do důchodu,“ sdělila zastupitelka Hana Kašpaříková ze seskupení Žijeme zde, které pravděpodobně povede radnici. Redakce se snažila kontaktovat i Jakubce, avšak marně.

Předávací protokol? Já nic nedostal, nedostane nic ani moje nástupkyně

Nová starostka městské části Brno-Komín Milada Blatná (Zelená pro Komín) se zase pozastavila nad způsobem předání úřadu svým předchůdcem Josefem Dvořákem (ODS).

„Očekávala jsem, že dostanu od bývalého starosty předávací protokol a seznam projektů, které je potřeba dokončit. Nedostala jsem nic. Když jsem se ptala proč, tak mně řekl, že on taky nic nedostal. Na žádnou na poslední chvíli podepsanou zakázku jsme ale nenarazili,“ popsala Blatná situaci na radnici.

V Troskotovicích na Brněnsku nechá nové vedení rovnou udělat kompletní audit obecního úřadu. „Do té doby se nebudu k dosavadním krokům bývalého vedení vyjadřovat,“ uvedl nastupující starosta Ivan Materna (Troskotovice pro nás a naše děti).

Bývalý starosta Michal Ordoš (Za trvalý rozvoj) je poněkolikáté stíhaný za machinaci s obecními penězi (více čtěte zde). S redakcí odmítá komunikovat.

,