Odvolací soud potvrdil zproštění obvinění v případě bývalé starostky Brna-středu Dagmar Hrubé.

Odvolací soud potvrdil zproštění obvinění v případě bývalé starostky Brna-středu Dagmar Hrubé. | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

Odvolací soud v Brně potvrdil nevinu exstarostky Hrubé z kauzy Wilson

  • 5
Někdejší starostka Brna-středu Dagmar Hrubá (ODS) nezneužila pravomoci veřejného činitele, když v srpnu 2006 podepsala za radnici smlouvu k výstavbě polyfunkčního objektu na náměstí Míru, která byla v rozporu s jinými dokumenty. V odvolacím řízení o tom rozhodl brněnský krajský soud.

Hrubá, které hrozilo až deset let vězení, vždy tvrdila, že zákon neporušila. Městský soud v Brně jí dal v říjnu za pravdu a zprostil ji obžaloby. Proti tomu se ale odvolalo státní zastupitelství. Odvolací krajský soud se dnes s jeho námitkami neztotožnil.

Chtěli jsme zvelebit Masarykovu čtvrť, bránila se Hrubá

Polyfunkční objekt měl vzniknout v prostoru bývalého armádního areálu, který získalo Brno bezúplatným převodem od ministerstva obrany. Podmínkou bylo to, že nemovitost nebude komerčně využita, což byl hlavní rozpor s uzavřenou smlouvou.

Firma Wilson Properity chtěla v lokalitě postavit dům s 80 byty a službami. Pozemky získala od Brna-středu do nájmu za symbolickou korunu za metr čtvereční na rok.

Hrubá se hájila tím, že firma se zavázala dekontaminovat celý prostor, což přijde na mnoho milionů korun. Projekt navíc zahrnoval také úpravy okolí nové budovy. Stavba zatím nebyla realizována.

"Jsem nevinná. Od samotného počátku nám v radě šlo o jediné - zvelebit Masarykovu čtvrť, kterou areál hyzdil. Celá tato kauza mě lidsky poškodila," řekla před časem ke kauze Hrubá s tím, že se kvůli ní například nemohla účastnit komunálních voleb.

Podmínky smlouvy nerespektovala, odsouzena ale nebude

Smlouvu podepsala se souhlasem městské rady a poté, co dokument zkontrolovali po právní stránce pracovníci městského úřadu. Učinila tak podle svých slov v dobré víře.

Podle soudce odvolacího soudu Jaroslava Pálky Hrubá musela vědět, že smlouva omezuje možnost nakládání s majetkem, který radnice získala od ministerstva obrany. Podle Pálky to ale časem "pustila z hlavy".

Podmínky darovací smlouvy proto následně nerespektovala, když smlouvu s vědomím rady podepsala. Přesto její jednání není činem, za který by měla být odsouzena.

Navíc smlouva, kterou byla nemovitost převedena ze státu na město, je neplatná. Neposvětila ji vláda. Brno ale přesto před třemi roky uznalo ve vztahu k ministerstvu obrany své pochybení a zaplatilo mu za údajné nedodržení smlouvy bezmála deset milionů korun. Nyní soudně vymáhá tuto částku zpět.

,