Stránky občanského sdružení Čisté Šlapanice

Stránky občanského sdružení Čisté Šlapanice | foto: Čisté Šlapanice

Oficiální zpravodaj příspěvky neotiskl, tak si občanská sdružení založila vlastní web

  • 0
Třikrát se občanské sdružení Čisté Šlapanice pokoušelo dostat svůj článek do místního radničního zpravodaje. Marně. Pak už to jeho členové raději nezkoušeli a založili si vlastní webové stránky. Takových opozičních webů však v kraji vzniká mnohem více.

Jenže opoziční internetová stránka není dobrá vizitka pro místní radnici. V lepším případě to může znamenat, že její web je málo aktuální, v tom horším, že jiný názor než svůj vedení města oficiální cestou nepustí.

Webové stránky občanských sdružení

"Pokud veřejné prostředky, za které se platí správa webových stránek i vydávání zpravodajů, slouží jen k propagaci určité skupiny, je to dokonce protiprávní," říká bývalý senátor Oldřich Kužílek, který je členem hodnotící komise soutěže Zlatý erb, do které v těchto dnech obce přihlašují své weby.

"Radnice nám ani nepovolila, aby se mohlo rozhlasem vyhlásit, že budeme sbírat podpisy proti zdejší průmyslové zóně," říká Michaela Trněná z občanského sdružení Čisté Šlapanice.

"Samozřejmě by pro nás bylo jednodušší své názory zveřejnit na městském webu nebo ve zpravodaji radnice. Měli bychom s tím méně práce, ale co jsme měli dělat, když nám to neumožnila," dodala.

Sdružení TOP Bučovice si zase pořídilo svůj "kontraweb", aby mohlo obyvatelům vysvětlit, proč nechtějí, aby se zdejší silnice I/50 přesunula jen do druhé části města, a že chtějí raději obchvat.

"Podle nás radnice lidem o přeložce dávala málo informací, a tak jsme jim je chtěli poskytnout my," vysvětlila Zuzana Krajčová z občanského sdružení TOP Bučovice, proč ve volných chvílích spravují webové stránky, místo aby jen napsali příspěvek a poslali jej městu.

Kdo by však čekal, že soutěž Zlatý erb ukáže, jestli vedení obcí dává na webových stránkách prostor i jiným názorům, byl by asi trochu zklamaný.

"Na takovou věc nelze stanovit kritéria a objektivně ji posoudit. Není to ani smyslem této soutěže," přiznává Oldřich Kužílek.

Podle něho jsou však nevyvážené informace ve zpravodajích a na webových stránkách obcí vážnějším problémem, než si spousta lidí vůbec uvědomuje.

"Objektivní informace jsou důležité pro svobodné vytváření názorů. Jen tak si lidé mohou udělat před volbami názor na to, kdo a co vlastně ve vedení obce dělá. A pokud chybějí, vytváří se tak v lidech dojem, že všechna rozhodnutí samosprávy jsou jen ta nejlepší, padají jakoby z nebe a ona jen tato skvělá řešení uskutečňuje," dodal Kužílek.

Přitom za vydlážděným náměstím může být podle něj jen to, že starosta přihrál dobrý kšeft firmě svého příbuzného, a mnohem rozumnější by bylo veřejné peníze investovat třeba do kanalizace.

Opoziční weby nejsou zdaleka specialitou jen jižní Moravy. Ještě dříve než v Česku začaly vznikat na Slovensku, kde měli lidé s možností demokraticky vyjádřit svůj názor ještě větší problémy.