Vizualizace budovy Janáčkova kulturního centra v Brně - Janáčkovo kulturní

Vizualizace budovy Janáčkova kulturního centra v Brně - Janáčkovo kulturní centrum nahradí parkoviště za Besedním domem. To se přesune do podzemí. Vzniklému náměstí mezi centrem (vpravo), hotelem International (vlevo) a Pražákovým palácem (uprostřed vzadu) bude dominovat obelisk. | foto: MF DNES

Ohromí Brno v roce 2015 jako Evropské město kultury?

  • 10
Ta událost se dá přirovnat k olympiádě, jenže v ní nejde o sport, ale o kulturu. Je prestižní a drahá. Přijde na více než sto milionů korun. Jednou za patnáct let se může české město stát Evropským městem kultury. Brno však sále neví, zda kandidovat.

Plzeň i Ostrava už mají pro svou kandidaturu speciální stránky a perou se o titul. Uchází se o něj i Hradec Králové. Brno však stále váhá. První instance, kulturní komise rady města Brna, dala kandidatuře červenou.

Sochař Michal Blažek demonstroval na lešení Domu umění. Daniel Rychnovský se s ním telefonicky domlouvá, aby umělec slezl "Je to plivnutí do obličeje všem Brňanům. Plzeň nebo Ostrava nás mají předběhnout?"
náměstek primátora Daniel Rychnovský

"Je to plivnutí do obličeje všem Brňanům. Plzeň s jedním divadélkem už si na lístky tiskne Plzeň, Evropské město kultury 2015. Ti nás mají předběhnout?" rozohnil se náměstek primátora pro kulturu Daniel Rychnovský a dodal, že se bude i nadále snažit, aby rada a hlavně zastupitelstvo města rozhodlo na svém příštím zasedání jinak.

Kandidaturu Brna v komisi podpořili zástupci Strany zelených, sdružení Brno 2006 a téměř všichni zastupitelé za KDU-ČSL. Návrh neprošel o jeden hlas. Proti byli koaliční sociální demokraté a opoziční ODS.

Nutná investice: 100 milionů

Co jim vadí? Víc než sto milionů, které by Brno muselo investovat do organizace desítek nových festivalů, výstav a koncertů.

Roman Onderka losuje nasazení do Fed Cupu"Chci přesně vědět, proč a jak budeme těch asi sto čtyřicet milionů investovat a co to Brnu přinese."
primátor Roman Onderka

Primátor Roman Onderka pro podporu kandidatury požaduje precizní zpracování financování a podrobné načrtnutí projektu. "Chci přesně vědět, proč a jak budeme těch asi sto čtyřicet milionů investovat a co to Brnu přinese," uvedl.

Podle ředitele Moravské galerie Marka Pokorného je přitom město nejpřipravenější ze všech českých měst, aby se o kandidaturu mohlo ucházet.

"Žádné jiné nemá takovou hudební, muzejní síť, tak velkou operu, takovou řadu tradičních akcí. Marketingovým klíčem pro Brno je kultura. Infrastruktura tady je, jen ji zvednout ze země a využít naplno její potenciál. Například zahraniční firmy ji zatím nevyužívají, protože neexistují komunikační kanály," uvedl Pokorný.

Podle Rychnovského může Brno z akce profitovat. Ke sto milionům by totiž od Evropské unie mohlo dostat ještě čtyřikrát tolik. I když je dotace nenároková, v minulých letech ji pořadatelská města dostávala. A titulem se může chlubit ještě dlouho poté, co rok plný kulturních zážitků skončí.

Prvním českým městem kultury byla v roce 2000 Praha. O dalším se bude rozhodovat letos v říjnu.