Brněnský Petrov

Brněnský Petrov | foto: Irena Matoušková

Okolí Petrova se změní. Město zpřístupní historické sklepy

Okolí brněnské katedrály svatého Petra a Pavla čekají opravy, změny k lepšímu a nová atrakce v podobě otevřených historických sklepů. Renovovat se bude dlažba chodníků i silnic, přibudou lavičky, odpadkové koše a částečně zpřístupnit by se měly i rozsáhlé středověké sklepy, které jsou pod bývalou hospodou U Fajfky.

Opravy vozovky poblíž katedrály se částečně dotknou i provozu. Martin Ander však Brňany uklidňuje, že k žádné celkové uzavírce by dojít nemělo.

"Předpokládám, že náročnější práce se budou dělat na etapy. Takže k jistému omezení dojít může, ale pro dopravní obslužnost z toho žádná vážná omezení plynout nebudou," ujistil náměstek primátora.

"Opravovat se mají především parkovací plochy přímo pod katedrálou, tedy jen nad Petrskou. Průjezdu na Zelný trh by se dotknout neměly," doplnil Ander.

Na úpravy půjde částka 12,5 milionu korun. Dotaci na rekonstrukci se magistrátu podařilo získat z evropských fondů. "Jde o součást takzvaného integrovaného plánu rozvoje města," uvedl náměstek primátora Martin Ander.

Počítá se také s úpravou parkovací plochy u Diecézního muzea na Petrově a uličky Petrská. Ta vede ze Zelného trhu ke katedrále a je v dezolátním stavu. Opravovat se v ní bude dlažba a schody včetně soch, které je zdobí.

Do zatopených sklepů půjde nahlédnout

Návštěvníky pravděpodobně přilákají středověké sklepy pod Petrovem. Podle Andera však zcela přístupné nebudou. "V některých částech je stále podzemní voda, lidé tam proto budou smět spíš jen nahlédnout," vysvětlil budoucí plány.

K tajemnému podzemí pod hospodou U Fajfky se váže legenda o "jezeru pod Petrovem": ve sklepech jsou dvě studny, které podzemí, pokud se voda neodčerpává, neustále zaplavují. A vytváří jezero. Během několika let tak vyrostly na mnoha místech sklepení krápníky.

Původně podzemní prostory sloužily potřebám hospody, jež byla v minulosti hojně vyhledávaná pro svůj "dobře odležený ležák“" Podle legendy přijímala zakázky na celá vědra piva.

Pravidelnými návštěvníky hospody bývali "počestní mistři řemeslníci", kteří se zde často zastavovali v neděli po mši nebo po požehnání na ranní či večerní doušek piva.

Pohostinnost této hospody mohl ocenit i slavný malíř secese Alfons Mucha, který v ní za svých studií v Brně bydlel.

V osmdesátých letech devatenáctého století se pak dům při tehdejších stavebních úpravách širšího středu města zboural a dochovaly se z něj jen sklepy, které jsou v současnosti přístupné pouze poklopem, umístěným v travnaté ploše. Dolů do podzemí je tak možné sestoupit pouze po žebříku.

Podle mluvčího brněnského magistrátu Pavla Žáry by město chtělo po opravách sklepy pronajmout někomu, kdo by částečný přístup pro zájemce o prohlídku podzemních prostor zajistil.