Takto by podle prvotních představ měl vypadat olympijský park, který při...

Takto by podle prvotních představ měl vypadat olympijský park, který při olympiádě v korejském Pchjongčchangu vyroste v pavilonu Z brněnského výstaviště. | foto: Vizualizace: Český olympijský výbor

Brno okusí olympiádu, na výstavišti vyroste ráj zimních sportů

  • 1
Zatímco sportovci se na ni budou trmácet tisíce kilometrů až do jikorejského Pchjongčchangu, Brňané budu mít zimní olympiádu přímo pod nosem. Atmosféru pěti kruhů budou v únoru moct nasát v olympijském parku na výstavišti.

Pokropit biatlonové terče jako Gabriela Koukalová, prohnat se zatáčkou na ledě jako Martina Sáblíková, vyřádit se na snowboardu jako Eva Samková...

Brno, kde se i v chladných měsících sotva udrží sníh, se v únoru stane rájem zimních sportů. V době konání zimních olympijských her v jihokorejském Pchjongčchangu vyroste na brněnském výstavišti olympijský park – mimořádně oblíbený český projekt, kterým se inspiruje zahraničí.

„Chceme návštěvníkům nabídnout všechna olympijská odvětví. Těžko sice postavíme třeba bobovou dráhu, ale závodní bob lidem ukázat můžeme. A plánujeme i trenažer na skoky na lyžích,“ představil základní plány a lákadla Jiří Kejval, předseda Českého olympijského výboru (ČOV). Fanoušci za nimi budou moct vyrazit do pavilonu Z.

Pokud plány klapnou, do Brna by mohly mezi 9. a 25. únorem proudit statisíce lidí. První olympijský park v Praze před 3 lety nalákal přes 400 tisíc návštěvníků, loni už se sportovní nadšenci během letní olympiády v Riu sjížděli ve velkém na Lipno, do Ostravy, Plzně i Pardubic.

„I my jsme vybudování parku zvažovali, ale přišli jsme s myšlenkou pozdě, a už jsme to nestihli zařídit,“ přiznal brněnský primátor Petr Vokřál (ANO).

Dominovat budou ledové plochy

Teď už bude mít své olympijské srdce i Brno, a rovnou se může chlubit unikátem. Zatímco ostatní parky občas trpěly rozmary počasí, pod střechou pavilonu žádné eskapády nehrozí. „Je to další krok k slibovanému otevření výstaviště lidem. Prostor je dobře dostupný a vhodný i z hlediska bezpečnosti,“ podotkl primátor.

Inspirace pro zahraničí

Myšlenka olympijských parků, která vznikla v Česku, se šíří i za hranice. Úspěchem při zimní olympiádě 2014 v Soči se inspirovali v Nizozemsku a Belgii, kde postavili podobné zóny při OH v Riu. Při zimních hrách v jihokorejském Pchjongčchangu vyrostou olympijské parky ve francouzském Grenoblu a italském Miláně, zájem o ně hlásí také Finsko či Slovinsko. V budoucnu se zřejmě připojí i další země, které se budou mimo jiné učit také od Brna.

Šéf českých olympioniků přidal další klad ikonického kulatého „zetka“: „V minulosti jsme měli problémy, že jsme zabírali veřejný prostor, nebo měli připomínky ochránci životního prostředí. Tady zaplníme v tu dobu nevyužité místo.“

Zatímco data i místo jsou jasné, přesná podoba olympijské zóny se ladí. Určitě by jí měly dominovat ledové plochy. „Ty mohou nabídnout hodně sportů a bruslení je lidem blízké,“ podotkl René Novotný (ANO), bývalý mistr světa v krasobruslení a nynější starosta brněnských Židenic, který se přípravou parku zabývá.

Areál by měl pojmout kolem 30 tisíc lidí. Kolik bude stát, zatím také není jisté. Brno přispěje 10 miliony, kraj přihodí pět, další náklady pokryjí partneři ČOV. „Ptal jsem se kolegů z Ostravy, kteří už s tím mají zkušenosti. Řekli mi, že kdyby to ekonomicky nemělo smysl, tak by to nedělali,“ ujistil Vokřál.

Doping pro české sportovce

Park by také měl být ozdoben stejnými barvami a motivy jako skutečná olympijská sportoviště. Kromě sportovních atrakcí v něm poběží přenosy z Koreje, bude odtud vysílat Česká televize a měli by se v něm mihnout i slavní sportovci.

„Právě sportovci intenzivně vnímají, jestli je o jejich vystoupení v Česku zájem. Když cítí podporu desítek a stovek tisíců lidí, je to pro ně velký závazek,“ řekl Kejval.

Hlavní motivací olympijských parků je přivábit ke sportu děti, které si budou moct osahat různorodé disciplíny. „Věřím, že se zapojí co nejvíc škol. Třeba právě tady vzniknou nové talenty,“ doufá Bohumil Šimek (ANO), hejtman Jihomoravského kraje, který se na projektu rovněž podílí.

Dospělým fandům sportu má sportovní oáza přinést možnost přičichnout k olympiádě zblízka. „Máme výzkumy, podle kterých 90 % všech obyvatel Česka o olympiádě ví a 80 % aktivně sleduje výkony českých sportovců, což je skvělá statistika. Ale většina sleduje olympiádu jen u televize nebo na internetu. My ji chceme lidem přiblížit, aby se mohli stát její součástí,“ vysvětlil Kejval.

Ambicí brněnské olympijské zóny je přilákat i fandy nejen z jižní Moravy. Další park bude v Ostravě, jiný zatím definitivní není. „Nechceme jejich počet příliš nafukovat,“ dodal šéf českých olympioniků.