Péče v domově důchodců v Jeviškovce na Břeclavsku je podle ombudsmana Pavla Varvařovského špatná.

Péče v domově důchodců v Jeviškovce na Břeclavsku je podle ombudsmana Pavla Varvařovského špatná. | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

Péče o důchodce v domově v Jevišovce je špatná, tvrdí ombudsman

  • 5
Ombudsman Pavel Varvařovský upozornil na situaci v domově důchodců v Jevišovce na Břeclavsku. Podle výsledků kontroly jeho kanceláře tam porušují základní lidská práva obyvatel. Vedoucí zařízení pochybení odmítá.

Společnost Senior Projekt, provozující domov se zvláštním režimem v Jevišovce, dodnes nesplnila mnohá z doporučení veřejného ochránce práv, jak nevyhovující stav zařízení, určeného především pro osoby v různých stadiích demence, napravit.

Postele bez postranic, nefunkční signalizační tlačítka u lůžek nebo neuzamykatelné společné toalety a koupelny zkritizovali ombudsmanovi právníci už před rokem po jedné ze systematických kontrol, které v zařízeních tohoto typu dělají.

I proto teď Varvařovský vyzývá krajský úřad, aby domov vyškrtnul z Registru poskytovatelů sociálních služeb.

Žádné soukromí

"V Jevišovce jsme loni přišli na množství praktik porušujících základní lidská práva na důstojnost, soukromí nebo volnost pohybu. Například toalety byly společné pro ženy i muže z více pokojů a nedaly se zamknout. U sprch chyběly závěsy. Lidé museli používat toaletní křesla nechráněná jakoukoliv zástěnou přímo na pokoji před zraky spolubydlících i lidí pohybujících se na chodbě," popisuje účastník kontroly Jiří Foral.

Kontrola odhalila i nefunkční signalizační zařízení, navíc často umístěná mimo dosah lůžek. Výtah na klíč, který mohli používat jen zaměstnanci.

Chybějící úložné prostory na osobní věci ubytovaných seniorů, kteří je tak museli mít například v igelitkách pod postelí. Další pochybení ombudsmanovi právníci objevili i v péči o zdraví seniorů.

"Na některých postelích chybí postranice. Na jiných jsou. Na těch s postranicemi ale často spí lidé, kteří je nepotřebují, zatímco někteří jiní opakovaně z postelí padají a způsobují si pohmožděniny," líčí ve zprávě Foral.

Za problematické považuje i přidělování léků bez řádné dokumentace toho, kdo jaký lék dostal a zda byl na předpis lékaře, či nikoliv.

Nic se nezměnilo

Zprávu s doporučeními obdržela společnost Senior Projekt letos v květnu. Přestože právní zástupce společnosti Pavel Schreiber ve své odpovědi Varvařovskému uvádí, že majitelé zařízení jednotlivá doporučení splnili nebo na nápravě pracují, kontrolní návštěva letos v září ukázala opak.

Situace podle lidí ombudsmana ve většině ohledů zůstává bez větších změn. "V jednom z pokojů jsme například narazili na paraván, který jsme doporučovali jako zástěnu při používání toaletního křesla. Podle obyvatel pokoje se ale při hygieně nevyužívá," vysvětluje Foral.

Veřejný ochránce práv Varvařovský na základě zjištění svých právníků vyzval krajský úřad, aby zahájil řízení o zrušení registrace Senior Projektu v Registru poskytovatelů sociálních služeb.

"Řízení zahájíme v nejbližších dnech. Podkladem je inspekční zpráva, kterou krajský úřad obdržel od krajské pobočky Úřadu práce v Brně," uvedl Jiří Klement z oddělení informací a styku s veřejností krajského úřadu.

Proti celému postupu Kanceláře veřejného ochránce práv se výrazně ohradila vedoucí zařízení Miluše Kupsová.

"Všechno je to nesmysl, účelně vytvořený na likvidaci soukromých domovů důchodců. Nežádáme totiž o dotace stát, asi jsme jim proto nepohodlní. Právníci ombudsmana kontrolují zdravotnické věci, na což ani nemají odpovídající odborné vzdělání. Kéž by se každý sám přijel podívat," stěžuje si Kupsová.