Palác Omega na náměstí Svobody v Brně. Dům od studia Kuba Pilař architekti...

Palác Omega na náměstí Svobody v Brně. Dům od studia Kuba Pilař architekti stojí v historickém prostředí už skoro deset let. | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

Omega stojí v centru Brna pět let. Na „kontroverzní“ stavbu už si lidé zvykli

  • 69
V lednu před pěti lety byl slavnostně odhalen Palác Omega na náměstí Svobody v Brně. Vyvolal tehdy kontroverzní reakce. Postupem času si na stavbu ale lidé zvykli a nevadí jim. Dnes si spíš stěžují na brněnský "orloj", který stojí před ní.

Před pěti lety dělala MF DNES mezi Brňany anketu. Na otázku, zda se jim líbí právě otevřený palác Omega, odpovědělo jen čtrnáct lidí z padesáti kladně. Dotázaným nejvíc vadilo, že moderní stavba stojí hned vedle historického domu U Čtyř mamlasů.

fakta

Historie čísla 9 na náměstí Svobody

1933: Na místě měšťanského domu s barokní fasádou vzniká obchodní dům JEPA. 20. listopadu 1944 je dům poškozen bombardováním. V poválečné historii se přejmenovává na Dům nábytku.

1988: Kvůli špatné statice byl zbourán. Po revoluci začínají spory o vlastnictví pozemku, který po letech nakonec vyhrálo město Brno. Na místě je proluka.

2001: Společnost Unistav vypsala architektonickou soutěž, v níž zvítězil ateliér Kuba & Pilař architekti. Unistav však prosazuje návrh týmu Cerno&Furuichi s kontroverzní skleněnou hokejkou na střeše. Unistav koupil pozemek od města za 34 milionů.

2004: Parcelu získává společnost Amadeus Real a návrhem domu pověřila vítězný ateliér Ladislava Kuby a Tomáše Pilaře. Dům se má jmenovat Amadeus, nakonec se firma rozhodne pro Omegu kvůli propojení s Alfa pasáží.

18. ledna 2006: Palác Omega byl slavnostně otevřen.

Dnes už se na Omegu dívají mnohem smířlivěji. Pozitivnější ohlasy slýchá i architekt Tomáš Pilař, který spolu s kolegou Ladislavem Kubou dům navrhl.

"Je to pět let, lidé si zvykli," komentoval architekt. Přitom nechybělo málo a na místě mohl stát docela jiný dům než dnes.

Proluka mezi domy léta hyzdila náměstí

Na náměstí Svobody číslo 9, kde dnes Omega stojí, byl až do roku 1988 Dům nábytku. Kvůli narušené statice jej tehdy zbourali s tím, že se na místě postaví zcela novou budovu.

Tehdy nikdo netušil, že přijde sametová revoluce a stavba se odsune o šestnáct let.

Pozemek chtěl tehdy v restituci získat Štefan Plaček. Zamotaný soudní spor se táhl léta. A lidé si museli zvyknout, že místo Domu nábytku je na náměstí nevábná proluka.

Následovaly další spory

Když soud uznal, že lukrativní parcela patří městu Brnu, šance se chopila stavební firma Unistav. Ve vyhlášené architektonické soutěži pak zvítězil v roce 2001 návrh architektů Kuby a Pilaře.

Unistav ovšem sám vybral návrh japonsko-německého týmu architektů Furuichiho a Cernyho. Následovalo ale další kolo sporů.

Námitky ke stavbě měli hygienici i památkáři a Unistav od projektu ustoupil. Tehdy se do hry dostala společnost Amadeus Real.

Ta koupila parcelu za více než 30 milionů korun a musela dům postavit do konce roku 2005, jinak by městu zaplatila pokutu pět milionů. Novému investorovi se také zalíbil návrh Kuby a Pilaře.

Omega na náměstí Svobody v Brně.

Dnes jsou v šestipodlažní Omeze obchody, restaurace a byty. "Omega je nyní plně obsazená. Končí pětileté smlouvy s nájemníky a chvilku trvá, než se místo nich nastěhují noví. A samozřejmě se projevila i krize," řekla správkyně Omegy Michaela Krobauerová.

Lidé mají nový trn v oku

Víc než Omega dnes lidi dráždí to, co je před ní - brněnský orloj. Časostroj za dvanáct milionů korun jedni milují a druzí jej považují za ostudu a vyhozené peníze.

S ostrou kritikou se setkaly i další stavby. Když se například v roce 2001 otvíral v Brně Velký Špalíček, lidé křičeli "fuj" a "hanba".

Pohled na to, co je hezké a co ne, se liší mezi laiky, ale i odborníky. Brněnský architekt Petr Hrůša považuje za kontroverzní především snahu investorů hnát budovy do výšky. "Důležitější, než kdo bude mít vyšší stavbu, je, jak bude budova kultivovaná," podotkl Hrůša.

Jeho kolega z oboru Vít Zenkl by se v Brně zase obešel bez Justičního paláce a Anenských teras. "Je nabubřelý a ošklivý,"myslí si Zenkl.

Co říkáte na obchodní dům Omega na náměstí Svobody v Brně?

celkem hlasů: 4675

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 úterý 15. února 2011. Anketa je uzavřena.

Nelíbí se mi
Nelíbí se mi 1217
Patří k moderním stavbám, které Brno potřebuje
Patří k moderním stavbám, které Brno potřebuje 1084
Líbil se mi od začátku
Líbil se mi od začátku 893
Nelíbil se mi, ale zvykl jsem si na něj
Nelíbil se mi, ale zvykl jsem si na něj 765
Je mi lhostejný
Je mi lhostejný 716