Za TOP 09  bude do Senátu v obvodu Brno-město kandidovat onkolog Jiří Vorlíček.

Za TOP 09 bude do Senátu v obvodu Brno-město kandidovat onkolog Jiří Vorlíček. | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

Onkologové a vzájemní rivalové se utkají o místo v Senátu

  • 0
V jedné senátní lavici možná zasednou dva rivalové z Masarykova onkologického ústavu. Současný ředitel Jiří Vorlíček kandiduje za TOP 09 a jím vyhozený onkolog Jan Žaloudík za ČSSD. Za vyhazovem je senátní kandidatura za ČSSD, myslí si její stranické špičky.

Jihomoravská TOP 09 tento týden odtajnila své kandidáty do podzimních voleb. Pro Brno-město jím není nikdo jiný než Žaloudíkův bývalý nadřízený a muž, který uznávaného specialistu z nemocnice propustil: Jiří Vorlíček.

Když v lednu dostal Jan Žaloudík vyhazov, spekulovalo se, že pravý důvod výpovědi je jeho kandidatura do Senátu v obvodu Brno-venkov proti Tomáši Julínkovi (ODS). Proti odchodu Žaloudíka byli zaměstnanci ústavu, Česká lékařská komora i zástupci Masarykovy univerzity, kde onkolog v současnosti vyučuje.

LÉKAŘI
V POLITICE

Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek otevřel v Bně nové traumacentrum (4.12.2008)Tomáš Julínek Jako ministr zdravotnictví dosadil do pozice ředitele Masarykova onkologického ústavu Jiřího Vorlíčka. V letošních senátních volbách kandiduje za ODS proti Janu Žaloudíkovi.

Jiří VorlíčekJiří Vorlíček Předseda České onkologické společnosti, mezinárodně uznávaný onkolog a kandidát do Senátu za TOP 09. Když začal šéfovat Masarykovu onkologickému ústavu, Žaloudík na protest odešel z postu zástupce ředitele.

Jan ŽaloudíkJan Žaloudík Letos v lednu dostal od Jiřího Vorlíčka výpověď kvůli úsporám v rozpočtu ústavu. Kandiduje do Senátu za ČSSD.

Důvody vyhazovu napadal i jihomoravský hejtman Michal Hašek (ČSSD). "Žaloudík ten ústav vybudoval a není důvod ho odvolávat. Na jeho místo jde nějaký člověk úplně z jiné nemocnice," namítal hejtman.

Vyhozený odborník se chce na Žlutý kopec vrátit

Žaloudík své zastánce požádal, ať spor nechají vychladnout. Doufal, že po sněmovních volbách dostane příležitost se na Žlutý kopec vrátit. "Teď je po volbách a nevyřešilo se nic," stěžuje si Žaloudík.

Důvody své výpovědi považuje za směšné. "Pokud vím, jsem od revoluce prvním profesorem, kterého vyhodili z práce. Bral jsem plat patnáct tisíc, což pro instituci, kterou protečou miliony, není zrovna moc," míní lékař. Připomíná, že ve dnech, kdy dostal výpověď, vyšel na stránkách ústavu inzerát, který sháněl dalšího chirurga. V nemocnici byl totiž podstav.

V Senátu by se chtěl Žaloudík zaměřit na zdravotnictví, školství a životní prostředí. Nyní pracuje jako chirurg a vyučuje na lékařské fakultě. "Myslím, že bych zvládl funkci senátora a zároveň také něco odučit a odoperovat v Brně," vyjádřil se Žaloudík. Pokud by dostal příležitost získat zpátky místo v onkologickém ústavu, určitě by se jí chopil.

Každou chvíli někoho vyhodím nebo přijmu, říká Vorlíček

Jiří Vorlíček spor okolo odvolání Žaloudíka nechce připomínat. "Nevím, proč bych se měl zabývat tak bezvýznamnou záležitostí. Někoho propouštím nebo najímám skoro každý den. S mou kandidaturou to vůbec nesouvisí," nechtěl se o Žaloudíkově propuštění bavit Vorlíček.

TOP 09 ho o kandidaturu v obvodu Brno-město požádala asi před šesti týdny a on její nabídku přijal. Od kandidatury do Senátu si slibuje pomoc onkologickým pacientům z hlediska politiky, nejen medicíny. O tom, jestli by z místa ředitele odstoupil, pokud bude zvolen, zatím neuvažoval.

Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek otevřel v Bně nové traumacentrum (4.12.2008)

Tomáš Julínek se v říjnu pokusí obhájit senátorské křeslo v obvodu Brno-venkov.

Kandidát ODS na Brně-venkově Tomáš Julínek podezření z politických tlaků na Žaloudíkovo odvolání vždy odmítal. "Tohle může napadnout snad jen sociálního demokrata. Proč musím hned vysvětlovat něco, co si Hašek vymyslel?" komentoval spor před časem Julínek.

"Nechci stavět kampaň na negaci spolukandidátů. Většinu z nich znám mnoho let a tykám si s nimi," prohlásil bývalý ministr zdravotnictví Julínek. V říjnu se pokusí obhájit senátorské křeslo a svoji kampaň chce pojmout jinak. "Je potřeba připravit nová témata. Po změně vedení v brněnské ODS bych chtěl s místní buňkou více spolupracovat na rozvoji Brna."

Spolu se dvěma lékaři na Brně-venkově kandidují do senátních voleb tři starostové menších obcí. Za komunisty Vojtěch Adam z Ivanovic, za Věci veřejné Vladimír Paulík z Petrovic a lidovci navrhli dlouholetého starostu Tišnova Františka Svobodu.

"Díky šestnáctileté zkušenosti jako místostarosta a starosta Tišnova si myslím, že oproti některým spolukandidátům mohu nabídnout zkušenosti s praktickou politikou," poznamenal Svoboda.