ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Jiří Salik Sláma, MAFRA

Pančování bude trestné, plánují vinaři. Zřídí také speciální laboratoře

  • 13
Přísnou kontrolu původu sudových vín podporuje Jihomoravský kraj a Svaz vinařů. Pravidla prodeje chtějí také zakotvit ve vznikající novele zákona o vinohradnictví a vinařství. Reagují tak na množství falšovaného vína, které se v Česku nabízí. Dokonce chtějí, aby z pančování a podvodů s vínem byl trestný čin.

„Když vinař vícekrát prodá falšované víno, bude vyřazený ze Svazu vinařů. Vyhazov bude platit několik let,“ pohrozil také předseda Svazu vinařů ČR Tibor Nyitray.

Upozornil také, že za současného stavu si může bez kontroly kdokoliv přivést ze zahraničí jakékoliv množství vína.

„Velká část přitom není ani zaznamenaná v oficiálních číslech celního úřadu. Proto by bylo vhodné řešení, jaké mají například v Maďarsku. Funguje tam elektronický přepravní systém EMCS, kam zapisují veškeré dovezené zboží,“ navrhl Nyitray.

Za obdobný prohřešek dostal nedávno český dodavatel od soudu podmínku. V moravských vínech se totiž objevily hrozny z Maďarska (více čtěte zde).

Podle jihomoravského hejtmana Michala Haška (ČSSD) přichází Česká republika na daních za nelegální dovoz zahraničního vína ročně až o 2,5 miliardy korun. Vyzval proto ministra financí Andreje Babiše (ANO), aby sestavil pracovní skupinu, která by se tímto zabývala.

Nyitray zdůraznil, že novela zákona nemá trestat poctivé moravské vinařství, ale naopak je chránit.

„Drtivá většina vinařů, se kterými jsem se setkal, tento návrh podporuje. Chceme přece, aby se za moravská vína označovala jen ta, která se skutečně vyrábí tady na jihu Moravy a ze zdejších hroznů. Před několika lety aféra s nebezpečným vínem zdevastovala vinařství v Rakousku. Dlouho se z toho vzpamatovávali. To nechceme v České republice připustit,“ poznamenal.

Kvůli testování vína by měly při vinařské škole ve Valticích na Břeclavsku vzniknout speciální laboratoře. „Podobné jsou jenom v zahraničí. Zkoumat se tam nebudou jen vzorky vína, ale i další potraviny, jako například med,“ poznamenal Hašek.

Kraj chce zároveň podpořit obnovu zhruba 800 hektarů vinic. Na vzkříšení jednoho hektaru poskytne dotaci dvě stě tisíc korun.