Kardiologové operovali muže při vědomí, novým zákrokem mu zachránili život

  • 8
Nový typ zákroku předvedli kardiologové z Fakultní nemocnice Brno. K dispozici měli nejmodernější 3D snímací technologii, která jim usnadňuje orientaci v operovaném místě. Práci lékařů pod vedením zkušeného Petra Kaly mohli sledovat všichni zájemci v živém přenosu na internetu.

Lékaři pomocí nového zákroku pomohli šestašedesátiletému Karlu Taušovi, který má dlouhodobé potíže se srážlivostí krve a poruchou srdečního rytmu. Navíc mu hrozí i mozková příhoda. Bohužel mu nepomáhá běžná antikoagulační léčba, a tak zbývá jediné řešení - operace.

Při ní lékaři uzavírají kovovým „košíčkem“ zvaným okludér ouško levé srdeční síně, tam totiž vzniká více než devadesát procent krevních sraženin. Zákrok provedli lékaři v pátek dopoledne.

„Začínáme,“ ozve se ze skupinky u ovládacího pultu a na velké obrazovce se objeví odpočet. Právě startuje vysílání internetového přenosu na kardio.tv. Zatímco produkce nervózně kontroluje všechny kamery a zvuk, na operačním sále, který je oddělený sklem, už je připraven pacient a operující Petr Kala a Martin Poloczek.

Oba operatéři mají na hlavě mikrofon a vedle nich stojí kameraman. Zavádějí katetr do levé srdeční síně a svůj postup pečlivě vysvětlují divákům. Následně potřebují zobrazit, jak ouško vypadá. „Používáme jodovou kontrastní tekutinu,“ vysvětluje Kala a na obrazovce ji mohou diváci vidět, jak na moment vyplní prostor ouška.

Okludér obroste tkání

Od této operace mají k dispozici novou 3D snímací technologii, která jim přesněji změří velikost vstupního otvoru ouška. Tam musí zavést okludér, který ouško uzavře, aby se sraženiny nedostaly do krevního řečiště. Po důsledném měření vyberou správnou velikost okludéru.

„Pacient je klidný,“ hlásí sestřička, která je s doktory na sále. Pan Tauš je totiž při vědomí, a dokonce může přikývnutím komunikovat s lékaři, i když je značně utlumen léky.

„Před zavedením musíme okludér ještě propláchnout, aby v něm nezůstal vzduch, což by vedlo ke vzduchové embolii,“ vysvětluje do kamery Kala a ukazuje proplach pod vodou. Až vyjdou všechny bublinky, připraví se na zavádění.

To už produkce přepíná na vizualizaci prostoru srdce pacienta. Lékaři ukazují, jak ukládají okludér na své místo. Chvíli s ním lehce pohybují, než jsou s jeho usazením zcela spokojeni. „Jsme vždy napjatí, když odpojujeme katetr, potom už se k okludéru lehce nedostaneme,“ vysvětluje divákům Kala. Okludér totiž v dalších měsících obroste tkání.

Hned po zákroku pacient poskytl rozhovor

Následně operatéři vytahují katetr ze srdce a mohou si oddechnout, zákrok proběhl bez komplikací. „Když vysíláme pro veřejnost, jsem trochu nervózní, ale zvýšené riziko chyby nehrozí,“ říká Kala, když asi po hodině opouští operační sál. Pacient se mezitím obléká a potom - k údivu všech - může poskytnout rozhovor.

„Z mého pohledu probíhala operace velmi dobře, nic jsem necítil. Jsem i rád, že se mnou doktoři při zákroku mluvili, protože mi vysvětlili, co dělají,“ rozhovořil se Karel Tauš. Následně jej sestřičky odvážejí, aby si po zákroku odpočinul.

Producenti se zase pustili do zpracování videa, které se má v pondělí objevit na kardio.tv. Nemocnice plánuje tři až čtyři živé přenosy z operačního sálu ročně.