Dům v Bratislavské ulici 39 se začal rekonstruovat začátkem léta. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Firma dluží miliony, přesto v Brně vyhrála zakázku a opraví městský dům

  • 8
Čilý stavební ruch vládne v brněnském „Bronxu“, jak Brňané říkají ulicím kolem Cejlu a Bratislavské nedaleko centra města. Zakázku za 33 milionů korun na opravu jednoho z domů získala společnost, která je v insolvenčním řízení, protože dluží miliony dodavatelům.

Brněnský magistrát i městské části opravují za desítky milionů bytové domy v „Bronxu“. Velká část peněz jde z evropských dotací.

Jeden takový dům, v Bratislavské ulici 39, se začal rekonstruovat začátkem léta. Firma CGM Czech, která vyhrála výběrové řízení s nejnižší cenou, se ale vzápětí ocitla v insolvenčním řízení. Není tak jasné, zda bude mít peníze na zaplacení svých zaměstnanců a subdodavatelů. A jestli tedy dokončí zakázku v termínu.

Jeden z jejích věřitelů, stavebniny Woodcote CZ, podal návrh na vyhlášení úpadku CGM Czech začátkem června. „Dluží nám skoro dva miliony korun. Věřitelů je ale víc, zatím se nikdo k našemu návrhu nepřidal,“ popsal Marek Hlinecký, člen představenstva společnosti Woodcote.

V rekonstruovaném domě v Bratislavské ulici mají za zhruba 33 milionů korun vzniknout byty pro sociálně slabé lidi.

Kvůli dotacím musí být dostavěno do konce roku 2015

Podle Olivera Pospíšila, náměstka brněnského primátora, zatím opravy pokračují podle plánu.

„Firma nastoupila a pracuje. Jednotlivé faktury proplácíme na základě skutečně provedených prací, máme také ve smlouvě sjednanou vysokou pokutu za každý den nedodržení harmonogramu prací,“ popsal náměstek Pospíšil.

Podle něj má město dost času dokončit opravy domu, i kdyby je firma nezvládla. „Kvůli dotacím musí být dům zrekonstruovaný do konce příštího roku,“ řekl Pospíšil.

Dodal, že pokud firma nemá dluhy vůči městu a nabídne nejnižší cenu, pak jí musí výběrová komise zakázku přiklepnout. Teoreticky tak společnost, která neplatí svým dodavatelům, může vyhrávat další a další veřejné zakázky.

Ondřej Picek, předseda představenstva CGM Czech, tvrdí, že žádné problémy nehrozí.

„Naše firma pouze v soutěži prokazovala reference na podobné opravy, většinu zakázky dělá CGM Morava, se kterou nemáme nic společného. Ale nehrozí tam vůbec nic, co se týče termínů ani ničeho jiného,“ řekl Picek.

Také Michal Chlachula, jednatel společnosti CGM Morava, tvrdí, že s CGM Czech nemá jeho firma nic společného. „Jsme generální dodavatel, ale nás se jejich problémy netýkají. CGM Czech momentálně nedělají žádné práce, máme s nimi smlouvu o sdružení, to jsou ale naše interní věci,“ popsal Chlachula.

Majetková struktura firem vede na Kypr a do Londýna

Výběrové řízení na opravu domu přitom vyhrály obě firmy společně. Jak velkou část rekonstrukce která z nich dělá, ale neví ani úředníci magistrátu. „Nejsem si jistý, zda jsme to oprávněni zjišťovat,“ uvedl náměstek Pospíšil.

Za obě firmy přitom na stavbách vystupují stejní lidé, jsou personálně propojené a navzájem na sebe odkazují na internetových stránkách.

Jejich majetkovou strukturu není možné rozkrýt. Firma CGM Morava má vlastníka na Kypru a jediným akcionářem CGM Czech je CGM Finance, Ltd., se sídlem v Londýně ve Velké Británii.

První ze zemí je offshorovým rájem, tedy firmy zde sídlící mají nejenom nižší daně než jinde v Evropě, ale také mohou tajit svoje skutečné vlastníky.

V dozorčí radě akciové společnosti CGM Czech sedí dva občané Ruské federace: Temur Genadievič Nasriddinov a Valerij Pavlovič Česnokov. Nasriddinov je podle svého prohlášení na webových stránkách firmy jediným majitelem britské offshorové společnosti CGM Finance, Ltd., tedy patří mu i její stejnojmenná česká dcera.

Kdo je skutečným vlastníkem druhé, kyperské firmy, je možné se pouze dohadovat.

S firmou mají problémy ve středních Čechách

Podle informací MF DNES má CGM Czech neuhrazené závazky za desítky milionů korun. Jenom za posledního půl roku nedokončila veřejné zakázky v Poděbradech, Nymburce nebo Kladně. Tam rekonstruovala divadlo a město jí vypovědělo smlouvu už letos v dubnu kvůli neplnění harmonogramu stavby.

„Divadlo teď přebíráme, musíme zjistit, v jakém je stavu, abychom mohli co nejrychleji vyhlásit novou veřejnou soutěž,“ vysvětlil mluvčí kladenského magistrátu Vilém Frček (o problémech při rekonstrukci divadla jsme informovali zde).

Kvůli pokračujícím jednáním nechtěl přiblížit, jak velká škoda městu vznikla. Podle smlouvy ale firmě CGM Czech nabíhá za neplnění závazků každý den statisícové penále.