Architekti si na budově u Malinovského náměstí v Brně nejvíc cení unikátního rohového skleněného vstupu, ten však nyní stavaři opravují. Co se bude dít dál, řeší úřady. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

V historickém centru Brna opravují dům. Navzdory památkářům a bez povolení

  • 6
Bez stavebního povolení. Bez souhlasu památkářů. Navzdory výzvě zastavit práce. Přesto se stále dům u Malinovského náměstí v centru Brna opravuje. Porušením předpisů se už zabývají úřady.

Domy v historickém centru jsou pod bedlivým dohledem památkářů i úředníků. Jakákoliv drobná úprava se musí schválit, aby nenarušila historický ráz. Na rohu Novobranské a Jánské ulice v Brně to však neplatí.

V místě, kde sídlí drogerie, se začalo opravovat bez povolení stavebního úřadu. A nečekalo se ani na vyjádření odboru památkové péče brněnského magistrátu.

Právě památkáři na nepovolené úpravy upozornili stavební úřad. A ten majitele činžovního domu z 19. století, který je zařazen v seznamu kulturních památek, vyzval k pozastavení všech prací.

„Na páteční kontrole jsme zjistili, že naší výzvy nebylo uposlechnuto. Proto úřad vydá nařízení o okamžitém zastavení úprav,“ oznámil mluvčí městské části Brno-střed Roman Burián. „Navíc jsme zahájili řízení o odstranění stavby, možné jsou také pokuty,“ dodal.

Výzvu ale stavaři i v pondělí ignorovali a nadále pracovali. Může se také stát, že majitel bude muset podobu domu navrátit do původního stavu.

Dělníci z dřívějšího sídla Pragobanky už před pár dny vybourali typický skleněný vstup, jehož autory jsou architekti Ludvík Grym a Jindřich Škrabal.

„Nejsem proti, když se staré věci nahrazují novými. Musí mít ale srovnatelnou hodnotu s předchozím stavem. Nerozumím tomu, že někoho vůbec mohlo napadnout vyhodit unikátní vstupní dveře, které vchod zdobily od roku 1993, a odvézt je asi někam do šrotu,“ řekl Grym.

Vlastník se odkázal na podnájemníka

Právě dveře tvořené z válcového skla s plechovými žebry představovaly obnovení portálu z 30. let minulého století. Pokud se ukáže, že rekonstrukce původní verzi jen částečně upravuje, zváží brněnští architekti žalobu. „Jedná se o jasný zásah do autorského díla,“ zlobí se Grym.

Objekt vlastní právník Martin Nový. Ten se však od celé záležitosti distancoval a odkázal na podnájemníka. „Stavební úpravy a jednání s úřady jsou záležitostí drogerie DM, která se v přízemí budovy rozhodla dvě prodejny spojit dohromady. Není to můj problém,“ uvedl Nový.

Proč dělníci nepočkali na povolení a nyní nerespektují výzvu k přerušení stavby, nechce vysvětlit ani síť drogerií. „V souvislosti s probíhajícím šetřením se k situaci nemůžeme vyjadřovat,“ sdělila PR manažerka společnosti Eva Vaněčková.

Investor navrhl kompromis

DM se odvolává na to, že úpravu historické budovy dopředu projednali s Národním památkovým ústavem. Ten už ale měl s návrhem také problém.

„Koncepce byla pro památku i prostředí nevhodná. Popřen byl totiž model dominantní rohové osy budovy se skleněným vchodem. Dům se nachází v exponované poloze v centru města a je součástí historického prostředí. Z našeho pohledu nebylo nutné stávající řešení likvidovat,“ vysvětlil ředitel brněnských památkářů Zdeněk Vácha.

Investor nakonec připomínky vyslyšel a navrhl kompromis, který ústav nakonec odsouhlasil. Už však nepožádal o vyjádření magistrátního odboru památkové péče, který musí ke stavbě dát spolusouhlas. Investor si po kontrolách o nutná povolení zpětně zažádal, stavba tak může i v budoucnu pokračovat.

„Zda vše se stavebním úřadem povolíme, nechci předjímat. Záleží také na tom, jestli majitel nebude muset nepovolené úpravy odstranit,“ popsal vedoucí památkového odboru Martin Zedníček.