Vranovská přehrada.

Vranovská přehrada. | foto: vranovsko.cz

Na Vranovské přehradě opraví hráz, turisté budou muset na pláž doplout

  • 2
Je jednou z nejnavštěvovanějších destinací Znojemska. Teď do čilého turistického života Vranova nad Dyjí na dvě letní sezony zasáhne rekonstrukce 290 metrů dlouhé hráze místní přehrady. Jde přitom o místo, kudy proudí tisíce lidí na pláž.

Oprava za 58 milionů korun na Vranovské přehradě, jež byla uvedena do provozu v roce 1934 a pojme 133 milionů kubíků vody, odstartovala poklepáním základního kamene v pondělí.

„Po celou dobu bude hráz uzavřená. Akci jsme naplánovali tak, aby zasáhla jen dvě rekreační sezony. Práce skončí na jaře 2019,“ upřesnil mluvčí Povodí Moravy Petr Chmelař.

Podle řady lidí jde ale o zbytečně dlouhou dobu. „Když si uvědomíme, že celá hráz se ve 30. letech stavěla asi tři roky a že teď jen oprava koruny potrvá takřka stejnou dobu, je to v nepoměru,“ míní starosta Vranova nad Dyjí Lubomír Vedra.

Na dvě sezony je tak nyní třeba vyřešit, jak přepravit turisty na pláž a zpět. Pomoct s tím má náhradní lodní doprava. Provizorní přístaviště už vyrostlo v lokalitě Skalka na levém břehu hráze, stále však není jasné, kdo a v jakých měsících převoz zajistí, jaká bude četnost jízd či kolik lidé za službu zaplatí.

Utrpí hlavně restaurace kolem přehrady

I přes komplikace Vedra věří, že oprava nijak významně neovlivní rekreaci u přehrady, které se přezdívá Moravský Jadran.

„S vedením Povodí Moravy jsme se dohodli, že udělá maximum pro to, aby rekonstrukce měla co nejmenší negativní vliv a neobtěžovala místní ani ubytované hosty v penzionech. Důležitá je i bezpečnost při odvážení a navážení materiálu,“ dodal starosta.

Domněnka, že rekonstrukce nebude mít vliv na návštěvnost, je však podle odborníka na cestovní ruch Pavla Kovaříka pouhá iluze. „Utrpí zejména pasáže s restauracemi v okolí přehrady. Zkomplikuje se dostupnost přilehlé pláže z Vranova a naopak. Domnívám se, že se to dotkne hlavně krátkodobých pobytů a výletů,“ upozornil Kovařík.

Stejný scénář očekává například Jakub Třeštík, provozovatel oblíbeného klubu Kotva, jenž se nachází hned u hráze. „Bohužel to sezonu ovlivní. Zatím nevíme, jak se k nám návštěvníci ze Znojma a blízkého okolí budou dostávat třeba v nočních hodinách,“ prohlásil Třeštík.

Přístaviště u hráze i na pláži zůstanou v provozu

Obavy mají nejen podnikatelé, ale také místní. „Nejvíce jistě pocítíme provoz nákladních vozidel. Už když se tu opravovaly silnice, bylo to velice nepříjemné kvůli hluku a prašnosti,“ obává se Petra Matulová, které navíc vadí, že kvůli rekonstrukci ubude i míst k parkování.

Naopak beze změn má fungovat stávající lodní doprava. „Máme dvě přístaviště u hráze a jedno naproti na pláži. Zůstanou naprosto funkční. Zdůrazňuji, že se nebude upouštět voda, takže na lodě nebude mít oprava žádný vliv,“ uvedl Jiří Čurda z Lodní dopravy Vranov, která provozuje tři výletní lodě, včetně největší lodi na Moravě – Poseidonu.

Právě maximální informovanost je podle Kovaříka jediný lék na shovívavost turistů i místních. „Vzhledem k významu hráze pro cestovní ruch bych neváhal zřídit informační telefonickou linku, kde se zájemci dozvědí vše potřebné. Ale Vranovsko není jen přehrada. Obce a podnikatelé se mohou snažit zmírnit dopady tím, že ukážou na další možnosti. Turisté nebudou mít pocit, že o něco přišli,“ dodal Kovařík.