Pasáž v centru Brna je už roky zdevastovaná a uzavřená. ODS ji teď chce opravit.

Pasáž v centru Brna je už roky zdevastovaná a uzavřená. ODS ji teď chce opravit. | foto: Radek Miča, MAFRA

Brno Jaltu podezřele směnilo, ODS ji teď chce za čtvrt miliardy opravit

  • 4
Když Brno v roce 2006 získalo v podivné směně zchátralou pasáž Jalta, tvrdil tehdejší náměstek primátora Radomír Jonáš (ODS), že oprava budovy bude stát 18 milionů. Pak se Brno roky marně snažilo pasáž prodat za sto milionů. Nyní na magistrátu vznikl plán rekonstruovat opuštěnou Jaltu za čtvrt miliardy.

Materiál o rekonstrukci za 249 milionů korun vypracovali v tichosti úředníci na pokyn nynějšího primátorova náměstka Roberta Kotziana (ODS). A to v době, kdy se jeho kolega z ČSSD Oliver Pospíšil a jiní úřednicí snaží budovu už tři roky neúspěšně prodat za sto milionů korun.

Podezřelá Jalta

Funkcionalistickou pasáž v centru z roku 1930 získalo Brno před 7 lety výměnou za lukrativní nemovitosti s podnikatelem Miroslavem Lekešem. O tom, že směna je podezřelá, se mluvilo už v době přípravy transakce, jenže rada města o ní hlasovala tajně. Primátor Richard Svoboda (ODS) pak směnu podepsal večer před tím, než se o ní mělo veřejně hlasovat znovu. Ročně stojí údržba a ostraha opuštěné budovy stovky tisíc korun.

"Když už jsme Jaltu nešťastným způsobem před lety získali a nedaří se nám ji prodat, nemá cenu před problémem zavírat oči. Tak ji pojďme opravit," vysvětluje svůj postup Kotzian.

Na přípravě rekonstrukce pracují úředníci od letošního května. Ale až minulý týden se výsledek jejich práce dostal do rukou koaličním partnerům z ČSSD i opozičním stranám. Takzvaný návrh investičního záměru totiž dostala na stůl investiční komise magistrátu.

Redakce má tyto materiály k dispozici. A vyplývá z nich několik zádrhelů plánované opravy. Největším problémem je to, že se čtvrtmiliardovou investicí do Jalty se zatím v rozpočtu města nepočítalo.

Magistrát naopak doufal, že prodejem budovy sto milionů korun získá. Pro srovnání - rozpočet Brna se ročně pohybuje kolem jedenácti miliard korun. A město nyní jedná například o tom, zda od německého partnera koupí 61 procent akcií ve Veletrzích Brno za 176 milionů korun.

Městská pokladna se přitom v posledních letech potýká s poklesem příjmů a šetří se třeba i na městské hromadné dopravě nebo příspěvkových organizacích města.

Opravy mají začít už příští rok, peníze ale nejsou

Na rekonstrukci Jalty navíc nyní podle magistrátních úředníků nelze získat ani dotaci z Evropské unie. Není tak jasné, kde by se peníze v rozpočtu našly.

V předloženém záměru se přitom píše, že by se s rekonstrukcí mělo začít už příští rok. Část peněz by se tak musela vyčlenit už v rozpočtu, který Brno nyní připravuje.

"Rozhodně by se ale nevydávaly žádné desítky milionů. Muselo by se začít s přípravou dokumentace," tvrdí Kotzian.

Koaliční ČSSD však s jeho postupem nesouhlasí. A to především proto, že dosud panovala shoda na tom, že se město snaží Jaltu prodat. Byť zatím bez úspěchu. Plán na rekonstrukci se ale s prodejem vylučuje. Město tak chystá dva protichůdné kroky.

"Bylo zatím dobrým zvykem kroky kolem Jalty konzultovat nejen s koalicí, ale i s opozicí. A i to, co mohla schválit jen rada města, se předkládalo pro jistotu všem zastupitelům. A to především kvůli tomu, za jak podivných okolností město tuto budovu získalo a jak velké peníze se točí kolem její případné rekonstrukce," podivuje se postupu ODS majetkový náměstek Oliver Pospíšil (ČSSD).

Do opravené pasáže by se mohli přestěhovat úředníci

Kvůli nečekaně předloženému plánu rekonstrukce Jalty se zlobí i Martin Ander (SZ). "Na mě z toho dýchl duch Radomíra Jonáše," zhodnotil Ander.

Návrh na rekonstrukci totiž počítá s tím stejným, s čím Jonáš v roce 2005 směnu Jalty prosazoval. Tedy s přestěhováním magistrátních úředníků ze vzdálenějších částí města k Nové radnici.

Jenže i v tom může být háček. "Investiční záměr ale nezahrnuje náklady na stěhování, které by byly nemalé," varuje v předloženém materiálu Jaroslava Slámová z odboru vnitřních věcí magistrátu. Čtvrt miliardy za opravu by tak nebylo konečnou částkou.

"Budeme o tom muset ještě hodně hovořit," říká kulantně Oliver Pospíšil. Sám chce přitom navrhnout, aby se město pokusilo Jaltu prodat o něco levněji - za 85 až 90 milionů korun. Teprve poté by podle něj měla začít debata o její rekonstrukci.