Zdeněk Růžička si opravou mlýna splnil jeden ze svých životních snů.

Zdeněk Růžička si opravou mlýna splnil jeden ze svých životních snů. | foto: Pavel Šmerda, 5plus2.cz

Bratři opravili starý mlýn. Dnes se jeho kolo točí jako v 19. století

  • 1
Když Zdeněk Růžička společně se svým bratrem kupovali starý rozbořený mlýn v Býkovicích, ani netušili, co všechno je čeká. Dnes stavba patří k nejzajímavějším turistickým cílům na Blanensku a Boskovicku.

Jak se člověk stane majitelem historického mlýna?
Bydlím v Býkovicích a společně s bratrem a ještě jedním společníkem jsme tam postavili penzion. Kolem starého rozbořeného mlýna jsme chodili na procházky. Když nám starosta Libor Hladil jednou vyprávěl jeho historii, řekli jsme si, že ho koupíme a uvedeme do stavu, v jakém byl přibližně v polovině devatenáctého století.

Šlo to bez zádrhelů?
Kdepak. Majitel mlýna zemřel a nějakou dobu se táhlo dědictví. Když jsme si celý objekt prošli a viděli, v jakém je stavu, první myšlenky byly, že ho musíme zbourat. Propadané stropy, zborcené zdi. Prostě hrůza. Naštěstí jsme si nechali udělat statický posudek a z něj vyplynulo, že se stavba dá zachránit.

Co bylo na rekonstrukci nejtěžší?
Všechno (smích). Bylo potřeba skládat kousek po kousku. Sekyrník František Mikyška nám udělal nové mlýnské kolo. Mlýnské soukolí a soustrojí jsme si přivezli z jednoho starého mlýna v Čechách. Restaurátor Pavel Sršeň části, které byly zchátralé, vyměnil, společně pak dali dílo dohromady. Všechno se točí, kameny melou.

Určitě jste se kvůli rekonstrukci museli naučit spoustu odborných záležitostí.
Přiznávám, že na začátku jsem toho o mlynářství moc nevěděl. Šel jsem tedy na seminář o vodních mlýnech, studoval jsem různá názvosloví, terminologie, koupil si knížky, abych pochopil, jak to funguje. Když mluvíte s někým z oboru, musí z vás cítit, že jste člověk, který se o to skutečně zajímá, a ne nějaký podnikatel, který neví co s penězi a rekonstrukcí si krátí čas.

Když k vám přijedou lidé na návštěvu, co všechno v mlýně najdou?
Při prohlídce si poslechnete výklad, ale také se podíváte, jak se mele mouka a jak se točí mlýnské kolo. Navštívíte světnici mlynáře, nechybí dobové artefakty, ale také kachlová kamna, rohová lavice nebo dubový stůl. Je tam dílna sekerníků, kde jsou umístěná různá dláta, pily a nářadí na úpravu mlýnských kamenů. Zkrátka máme tam všechno, co tam bylo v minulosti.

To zní zajímavě, ale…
Počkejte, to není vše (úsměv). Na dvoře je sbírka starých zemědělských strojů. Mlátička, žací stroje i cepy. Tedy věci, které sloužily k zpracování obilí. Uvnitř mlýna je ještě galerie, která mapuje vývoj mlynářství a mlynářské techniky od kamenných ručních mlýnků až po velké válcové stroje. Zajímavá je i historická obrazárna, kde jsou dobové fotografie a obrazy, nechybí ani podrobná historie mlýna v Býkovicích.

Čím chcete zaujmout návštěvníky po prohlídce?
Po skončení prohlídky si zájemci mohou posedět v rybářské baště. A nejen posedět. V sousedním rybníce si můžou sami ulovit rybu, kterou jim pak v kuchyni okamžitě připraví. Jsou tam amuři, candáti, pstruzi i kapři. Děti si mohou pohrát s kozami a ovcemi.

Slyšel jsem, že na mlýně máte i svatební apartmá?
Jsou tam k dispozici tři místnosti na přespání. I novomanželé mohou strávit svatební noc na mlýně. Řekněte, kdo by to nechtěl (smích).

Po tom všem, co jste od koupě mlýna až po dnešek prožili, šli byste do toho znovu?
Určitě. Mlýn je nádherný, stálo to za to. Náklady na rekonstrukci se nám asi nikdy nevrátí, ale zachovali jsme tady kus historie, aby lidé věděli, jak se dřív žilo. A ve spojení s krásným okolím, které nabízí spoustu úchvatných míst na procházky, je to nádhera.