Funkcionalistická kavárna Era, kterou mnozí odborníci významem přirovnávají k vile Tugendhat

Funkcionalistická kavárna Era, kterou mnozí odborníci významem přirovnávají k vile Tugendhat | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

Opravu vzácné brněnské kavárny Era zařídili nadšenci, začne za pár dní

  • 2
Jediné razítko chybí, aby se zchátralá kavárna Era, architektonický skvost a kdysi vyhlášené místo setkávání brněnské smetánky, začala opravovat. Peníze na rekonstrukci sehnali z Evropské unie nadšenci ze Studia 19, kteří si budou prostory od majitele pronajímat a po desítkách let kavárnu zprovozní.

"Všechno máme připravené, čekáme jen, až nám úřad regionálního rozvoje schválí, že výběrové řízení na stavitele proběhlo tak, jak mělo," uvedl David Butula ze Studia 19.

Výběrové řízení vyhrál Martin Hradil. A Studio chce mít jistotu. Osm milionů na opravu totiž dostalo z Fondu evropského rozvoje. "Je důležité, aby bylo všechno v pořádku, než začneme peníze čerpat. Jakékoliv administrativní pochybení by mohlo být důvodem k odebrání grantu," uvedl Butula.

Úřad má na odpověď ještě zhruba dva týdny. Studio 19 by ale mohlo verdikt znát už koncem tohoto týdne. "Stanovisko z naší právní kanceláře máme dostat každým dnem, takže ho pošleme možná ještě tento týden," potvrdila mluvčí Regionální rady regionu soudržnosti Jihovýchod Milena Marešová.

Funkcionalistická kavárna Era, kterou mnozí odborníci významem přirovnávají k vile Tugendhat

V to doufá i Studio 19. A pokud bude stanovisko kladné, mohou podle Butuly "kopnout do země" hned další den. Hotovo by mělo být na jaře příštího roku. "Pokud všechno dobře dopadne a půjde podle našich plánů, na jaře bychom kavárnu otevřeli. Ale přesný termín si teď netroufám říct," podotkl Butula.

Snah o opravu domu v Zemědělské ulici bylo v minulosti mnoho. Nejprve o tom po revoluci mluvili dědicové původního majitele. Na opravu dokonce dostali v roce 1994 několikamilionovou dotaci od státu, což v případě soukromých památek nebylo obvyklé.

Práce však dům spíše poškodily, firma navíc opravu nedokončila a kdysi vyhlášený architektonický skvost chátral dál. Odborníci přitom Eru přirovnávají významem k vile Tugendhat.

O opravě se mluví roky

Kavárnu Era navrhl brněnský architekt Josef Kranz pro tehdejšího majitele jako obytný dům s kavárnou. Její devastace však začala už v šedesátých letech, kdy byl dům odebrán původním majitelům. Budova se pak využívala například jako jídelna, učebny nebo pivnice.
Ještě předtím, než byl dům v roce 1991 vrácen dědicům, byl o čtrnáct let dříve zapsán do Státního seznamu nemovitých kulturních památek. Ani to ale nepomohlo, chátral dál.

Restituent Karel Matocha přitom už v roce 1997 tvrdil, že kavárnu zprovozní. V roce 2002 pak koupil dům v Černých Polích s popisným číslem 30 současný majitel Luboš Ptáček. A také mluvil o jeho opravě a o tom, že chce obnovit kavárenskou tradici. V roce 2003 nechal kavárnu alespoň staticky zabezpečit.

Pak se ale téměř nehnul z místa. Na rekonstrukci totiž žádal o dotaci 200 tisíc korun od města a 300 tisíc od státu. A ani v jednom případě nebyl úspěšný. Stát dal totiž před lety už 2,5 milionu korun právě restituentům kavárny, kteří však peníze ke stavebním pracím nevyužili. Luboše Ptáčka se MF DNES nepodařilo v pondělí zastihnout.

Plány na opravu domů začaly mít reálnou podobu až nyní, když Studio 19, které provozuje například také kavárnu Art nebo Avia, sehnalo dotaci.

"Klenot architektury"

Opravená kavárna Era bude dvoupatrová, ve třetím patře se otevře výstava o funkcionalismu. Výstava i kavárna budou podle Butuly věnovány "otci vily" Josefu Kranzovi. "Vytvoříme stylovou kavárnu pro místní, studenty, turisty a také milovníky architektury," vysvětlila už dříve Klára Thielová ze Studia 19.

O Eře se v průvodcích o Brně píše jako o klenotu meziválečné architektury. Dvě patra kavárny totiž Kranz spojil šroubovitým schodištěm a do fasády domu zapojil pomocí geometrických tvarů název kavárny.

Era navíc stojí na trase vedoucí přímo z nedaleké vily Tugendhat, která byla postavena o rok později a její oprava také ještě kvůli soudním tahanicím nezačala.