Nová expozice brněnského Technického muzea mapuje vývoj optiky a výpočetní...

Nová expozice brněnského Technického muzea mapuje vývoj optiky a výpočetní techniky. | foto: Marie Stránská, MAFRA

„Pravěké“ mikroskopy i moderní pomůcky. Jak šel vývoj počítačů a optiky

  • 0
Historické přístroje i novější kamery, fotoaparáty, mikroskopy a počítače ukazuje nová expozice brněnského Technického muzea, která od minulého týdne mapuje vývoj optiky a výpočetní techniky.

Předchůdce dnešních počítačů zastupují například starověké matematické pomůcky, mechanické kalkulátory nebo logaritmická pravítka. Návštěvníci navíc mají možnost nahlédnout nejen do historie, ale i současnosti oboru.

„Nabídli jsme firmám, že zde mohou vystavovat své nejnovější výrobky,“ vysvětlil kurátor expozice Jaroslav Pipota.

S výpočetní technikou sdílí v muzeu společné prostory optika, jelikož oba obory se zejména v současnosti neustále prolínají. Druhá polovina výstavy se proto věnuje vývoji fotoaparátů, kinematografie a mikroskopů. Obsáhlá sbírka přístrojů je unikátní nejen v českém měřítku.

„V Evropě jsme jediní, kdo vlastní takto ucelenou řadu elektronových mikroskopů,“ řekl náměstek ředitele muzea Ivo Štěpánek. Výjimečný je například téměř šedesát let starý kus od firmy Tesla, jenž v roce 1958 na světové výstavě Expo v Bruselu získal zlatou medaili.

Lidé, kteří se chtějí na exponáty nejen podívat, ale i sáhnout, si přijdou na své v interaktivním úseku výstavy. „Na modelech si mohou vyzkoušet, jak funguje třeba mikroskop nebo dataprojektor,“ uvedl kurátor expozice optiky Lubomír Anděl.

Muzeum také nabízí možnost zavzpomínat si na legendární operační systém MS-DOS nebo vyzkoušet ukázky počítačových her z 80. let minulého století. Zájemci se navíc mohou zastavit v napodobenině starého biografu a zhlédnout film o vývoji kinematografie.