Extremisté u Městského soudu v Brně

Extremisté u Městského soudu v Brně - Advokátka Klára Slámová, sedící Antonín Nedvěd, Jiří Tůma a Tomáš Pliska, který demonstraci nahlásil. | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

Organizátor prvomájové demonstrace extremistů v Brně Pliska dostal 2 roky

  • 26
Pět z osmi stoupenců Národního odporu, kteří čelili obžalobě z propagace neonacismu při loňské prvomájové demonstraci v Brně, dnes odešlo od soudu s nepodmíněnými tresty. Šestadvacetiletý Tomáš Pliska hned po verdiktu s úsměvem žertoval s obhájkyní Klárou Slámovou. Jako organizátor protestního shromáždění přitom dostal ze všech nejtvrdší trest - dva roky vězení.

"Ze širšího kontextu a důkazů jasně vyplývá, že obžalovaní propagují fašismus. Před námi nestojí žádní dvacetiletí blouznivci, kteří ze svých názorů vyrostou, ale lidé, jimž není cizí násilí a nezůstávají jen u nenávisti," odůvodnil verdikt předseda senátu Michal Kabelík. Připomenul také, že žádný není u soudu nováčkem.

Nepodmíněné tresty rozdal i dalším čtyřem obžalovaným. Tomáš Kebza a Jiří Tůma dostali po dvaceti měsících, Radek Komár a Antonín Nedvěd 15 měsíců. Martin Franek a Michal Pliska vyvázli s podmínkou a Michala Bílka soud viny zprostil.

Přišla i lekce o morálce
Tomáš Pliska se marně snažil uplatnit argument, že byl pouze zástupcem nahlašovatele a demonstraci neorganizoval. "Nemůžu nést zodpovědnost za dav pěti set lidí," tvrdil. Soud mu ale neuvěřil. Soudce Kabelík udělil přítomným i morální lekci.

"Každému, kdo prožil nacismus, musí mrazit v zádech, když vidí, jak někdo toto hnutí adoruje," poznamenal na jejich adresu.

Obžalovaní stanuli před soudem kvůli loňské prvomájové demonstraci, při které rozvinuli transparenty s nápisy Národní odpor. Zástupci městské části Brno-střed tehdy shromáždění pravicových radikálů rozpustili. Podle odborníků na extremismus totiž hnutí a jeho webové stránky propagují neonacismus. - čtěte Demonstrace radikálů skončily bitkou s policií

Většina obžalovaných už se se zákonem dostala do křížku kvůli ublížení na zdraví, výtržnictví a dalším trestným činů. Nyní jim hrozil až osmiletý pobyt za mřížemi.
 
Státní zástupce Jan Lata přitom požadoval nepodmíněný trest pouze pro organizátora Plisku, i když všechny obžalované označil za přední účastníky neonacistické scény. "Národní odpor oslavuje nacismus, Adolfa Hitlera a popírá holokaust," řekl.

Slámová zpochybnila věrohodnost Mareše
S velkým nasazením bojovali za své klienty obhájci. Zprošťující rozsudek vybojoval pro Bílka pouze Jiří Bílý. Klára Slámová, která zastupovala zbývajících sedm obžalovaných, se snažila senát přesvědčit, že Národní odpor je dnes pouze "heslem". Zpochybnila také věrohodnost odborníka na extremismus Miroslava Mareše, který uvedl, že Národní odpor zastřešuje neonacistickou scénu u nás.

"Na demonstraci se přimotali různí lidé, kteří protestovali proti způsobu vládnutí. Národní odpor není žádná organizace a články na jeho webových stránkách jsou dílem jednotlivců a prostým projevem hlouposti," horlila Slámová a tvrdila, že shromáždění bylo rozpuštěno bezdůvodně.

Jménem klientů se proti rozsudku na místě odvolala. "Tento případ podle mne stejně skončí u Ústavního soudu," uvedla.