Ministři jeli historickou tramvají z náměstí Svobody na Mendlovo náměstí

Ministři jeli historickou tramvají z náměstí Svobody na Mendlovo náměstí | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

Organizátoři setkání ministrů řešili i to, jak hosty dostanou do pláštěnek

  • 3
Půl roku pracovala šéfka Kanceláře strategie města Brna Marie Zezůlková na přípravách návštěvy ministrů zemědělství v Brně. Ještě v pátek odpoledne řešila, že na Husově, kudy ministři půjdou, není chodník a co bude, když začne pršet.

A jak ministrům naznačit, aby si do historické tramvaje Karolínky vzali pláštěnky kvůli sazím. "Oddych? To nevím," usmívá se přesto Zezůlková.

Kolik lidí připravovalo návštěvu ministrů v Brně?

Od října na tom dělali tři lidi z Brna a tři z kraje. Poslední týden nás bylo deset a v neděli bylo k dispozici 20 lidí. Asi čtyřicet jich také přijelo z Prahy.

A co na tom bylo nejtěžší?

Nejprve jsme museli udělat program a pak jeho logistiku. Třeba že na každý roh ulice musíme postavit člověka, který bude znát tváře ministrů a jejich manželek a bude je navigovat. Program začínal na Dominikánském náměstí a skupina se pak přesouvala na Zelný trh, takže jak to hladce udělat, kde kdo bude hlídat. A taky jak je dostat do tramvají při cestě na Mendlovo náměstí.

Ministři jeli historickou tramvají z náměstí Svobody na Mendlovo náměstí

Jaké problémy jste řešili?

No v pátek jsem zjistila, že na Husově ulici nejsou udělané chodníky. Ministři tudy přitom budou přicházet na Dominikánské náměstí. Celou dobu jsme přitom řešili, co můžou rozkopat a co ne. A například Imos krásně zabalil žluté kontejnery na Dominikánském náměstí.

Jaké další "drobnosti" jste řešili?

Třeba počasí. V pátek volali z ministerstva zemědělství, co budeme dělat, když přijde průtrž mračen nebo poryv větru. Tak jsme vymysleli, že místo Zelňáku by ministři šli do Moravského zemského muzea, kde je shodou okolností výstava o zemědělství. Všechno má řešení.

A proč jste se rozhodli převážet ministry tramvajemi?

Souvisí to se 140. výročím dopravního podniku. A tím, že pojedou z náměstí Svobody, je dostaneme přímo do centra města, které tím pádem uvidí.

Program návštěvy

Co ještě ministři uvidí?

Pondělí
9.30: Punkevní jeskyně
11.30: Pivovar Černá Hora
14.30: Zámek Lysice
20.00: Gala večeře a tanec, Wannieck gallery

Úterý
9.00-14.00: Neformální
zasedání ministrů zemědělství
a rybářství
14.30: Oběd v areálu brněnského
výstaviště, odjezd

A proč Mendlovo muzeum?

Přemýšleli jsme, jakou osobnost z Brna "prodat".

Jaký byl největší logistický problém?

Například jsme řešili, kde se společně navečeří tisíc lidí. Takový hotel v Brně není. Nakonec bude raut na Špilberku, kde se podívají na Brno z ptačího pohledu, zároveň uvidí výstaviště, kde mají zasedání a nakonec ohňostroj.

Kdo tohle všechno vymyslel?

Bylo několik variant. Ve finále jsme seděli my za Brno, ministerstvo, úřad vlády a kraj a přemýšleli, co všechno by se dalo v takovém počtu lidí stihnout. Tak, aby se ministři setkali s lidmi, zároveň aby se podívali do centra města. A aby viděli, co tenhle region nabízí. To uvidí na Zelném rynku.

"Pletli" se vám do toho politici?

Ne, ti řešili protokol. Program se koncipoval podle něj. A kostra byla tím pádem prostě daná.

Kdo sestavoval jídelníček?

Specializovaná firma. Tlačili jsme, aby to bylo v moravském duchu. Ale ne všem to samozřejmě může vyhovovat, takže asi pětina je evropská kuchyně včetně ryb. Ale budou jíst i kapry z Pohořelic. Preferovala jsem prostě palačinky s borůvkami než třeba s belgickou čokoládou.

Kdy jste se u plánování pobavili?

Nejkomičtější bylo, jak máme ministrům před nástupem do historické tramvaje Karolínka, která pouští saze, dát pláštěnky. Nechali jsme vyrobit červené s logem Evropské unie a Brna a řešili, jestli jim máme normálně před nástupem říct, aby si to oblékli, nebo to necháme položené na sedadla s tím, že se dovtípí.

Kdy si oddechnete?

Nevím. Za týden je tady další velký seminář o ekonomice. Takže se dva dny vyspím a pak zase naskočím.