Plody oskeruše

Plody oskeruše | foto: Břetislav Koč, iDNES.cz

Oskeruše začaly hynout

  • 0
Znovu vzkřísit zašlou slávu zapomenutých ovocných stromů oskeruší se řadu let snaží někteří obyvatelé Bořetic na Břeclavsku. Na rozdíl od Strážnicka, kde tento druh jeřábu pěstují s úspěchem, se však Bořetickým v poslední době příliš nedaří. Oskeruše schnou a černají. Důvod by měly odhalit testy.

Z tamní dvacítky oskeruší totiž některé místo šťavnatých plodů nabízejí na konci léta jen zčernalé a scvrklé nepoživatelné ovoce. Místní ani odborníci si zatím neví rady.

Testy minule nepomohly

"Je zajímavé, že se to stává u oskeruší, které už třeba prvním nebo druhým rokem plodí. A najednou začnou rezavět listy a uhynou," vylíčil bývalý bořetický starosta a náruživý pěstitel oskeruší Václav Petrásek.

Přizval proto na pomoc ty nejpovolanější, tedy pracovníky Státní rostlinolékařské správy. Ti odebrali vzorky a jejich výsledky mají být hotovy v první polovině září.

Je ale možné, že jejich laboratorní testy nakonec žádnou nemoc či škůdce neodhalí. Podobně totiž dopadly už testy vloni. I tehdy se totiž některým oskeruším v Bořeticích přestávalo dařit.

OskerušePlody oskeruše

"Jedna najednou uschla, přitom už nasazovala na květy. Ale tam pracoval v blízkosti jeden člověk s míchačkou a vypadalo to, že se k ní dostal cement nebo vápno. Tak jsem to přičítali právě tomu," popsal Petrásek. Přesto ale už tenkrát zavolal experty.

"Při laboratorním rozboru se tehdy nenašla žádná choroba ani škůdce, mohlo se tedy jednat o souhrn nepříznivých půdních a klimatických podmínek," uvedla Eliška Kopřivová z břeclavské Státní rostlinolékařské správy.

Mohou za to bakterie, nemoci a nebo cement?

Podle Stanislava Bočka z Mendelovy zemědělské a lesnické univerzity by nyní mohlo jít třeba i o bakteriální spálu jabloňovitých. "To by ale musely určit právě na Státní rostlinolékařské správě. A mělo by se jim to hlásit, je to totiž karanténní choroba," uvedl s tím, že konkrétní případ z Bořetic nezná.

Zdali za usycháním oskeruší mohou jednoduše stát nevhodné klimatické a půdní podmínky v místě, kde se oskeruším v minulosti dařilo, či nějaká choroba, ozřejmí možná již za pár dní výsledky rozborů.

Jisté ale je, že i mezi oskerušemi samotnými mohou být velké rozdíly, co se týče náchylností k chorobám. Většinou se totiž pěstují ze semen, takže každá oskeruše je individuální jedinec, geneticky odlišný.

"Kamárád je množí a po výsevu provádí selekci. Zlikviduje ty, které jsou napadené a nerostou a prodá jen ty odolné," přiblížil pracovník Mendelovy zemědělské a lesnické univerzity.