Tomáše Garrigua Masaryka (vlevo) si letos jižní Morava kromě 28. října připomenula už začátkem roku, kdy největší brněnská univerzita nesoucí jméno 1. československého prezidenta slavila 95 . výročí. Na snímku tehdejší rektor Jan Krejčí (vpravo).

Tomáše Garrigua Masaryka (vlevo) si letos jižní Morava kromě 28. října připomenula už začátkem roku, kdy největší brněnská univerzita nesoucí jméno 1. československého prezidenta slavila 95 . výročí. Na snímku tehdejší rektor Jan Krejčí (vpravo). | foto: Archiv Masarykovy univerzity

„Tatíčku starý náš, ať se nám zachováš,“ přáli na rodné Moravě Masarykovi

  • 1
V úterý tomu bude 96 let, co vznikl samostatný stát Čechů a Slováků. Jeho prezident Tomáš Garrigue Masaryk se narodil v Hodoníně, a jakmile mu to povinnosti dovolily, spěchal na jižní Moravu. Jedno z největších přivítání se odehrálo v červnu 1929 v Boskovicích.

Slavobrána, vyzdobená okna domů, plápolající prapory, natěšení lidé. Masaryka dlouze vítali hejtman, starosta, rolník, legionář i zástupce židovské obce. Děkovnou řeč prezidenta poslouchalo k prasknutí naplněné náměstí.

„Reagoval i na informaci o připravované stavbě nového vodovodu, která měla zabránit vzniku tyfových onemocnění,“ upřesnil historik Muzea Boskovicka Petr Vítámvás.

Masaryk podával ruce dětem i dospělým, podepsal se do Pamětní knihy města a sokolské obce. A nakonec odjel nazdobenou bránou, na níž visel transparent: Tatíčku starý náš, ať se nám zachováš.

28. říjen - Kde si jej v kraji připomínají

27. října

  • Hodonín – od 17 hodin se na náměstí 17. listopadu konají velké oslavy 96. výročí samostatného československého státu, vrcholem je ohňostroj v 18.30 hodin

28. října

  • Brno – od 10 hodin pocta TGM u památníku na Komenského náměstí, od 11 hodin vzpomínka u sochy Edvarda Beneše v ulici Veveří
  • Blansko – vzpomínkový akt startuje na náměstí Svobody v 9.30
  • Břeclav – od 17 hodin začínají oslavy u soch TGM, pokračují lampionovým průvodem a slavnostním aktem
  • Světlá – od 16 hodin sázení lípy na počest padlému Františku Letfusovi
  • Tišnov – od 15 hodin slavnostní a pietní akty v centru, poté udělení čestných občanství
  • Znojmo – v 9 hodin se slaví kladením věnců na náměstí Republiky

V červnu 1929 TGM ještě kromě Boskovic navštívil Jevíčko, Litovel, Náměšť nad Oslavou, Prostějov a Znojemsko.

Sochu Masaryka udělal umělec podle poštovní známky

První československý prezident dlouho shlížel na obyvatele Rudky u Kunštátu na Blanensku. Tady u Jeskyně Blanických rytířů se totiž tyčila 13 metrů vysoká socha, tehdy považovaná za největší ve střední Evropě.

„Sochař Stanislav Rolínek z nedalekého Bořitova tvořil podle padesátihaléřové poštovní známky, kterou měl přilepenou na lešení. Později měl fotografii pana prezidenta,“ cituje z historických materiálů Zdeněk Popelka, současný provozovatel Jeskyně Blanických rytířů. Váhu díla odhadli odborníci na 600 tun.

Odhalení sochy dalece překročilo hranice regionu, psaly o ní i noviny v New Yorku. „Masaryk o svém pomníku nepochybně věděl. Přesto ho za svého života nikdy neviděl. Znal ho jen z fotografií a dostal i osobní telegram,“ uvedl Popelka.

Dnes na místě sochy zůstaly pouze obrovské boty na podstavci. Socha Masaryka byla za druhé světové války na základě udání zničena.