Knihovnice Lenka Střítecká.

Knihovnice Lenka Střítecká. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

V Brně dostanete osobní knihovnici. Poradí, které tituly si půjčit

  • 4
Každý druhý a čtvrtý čtvrtek v měsíci se jedna z pracovnic ústřední knihovny v Kobližné ulici v Brně změní v osobní knihovnici a bude s příchozími rozebírat jejich literární chutě. Poprvé tento čtvrtek. V běžném provozu totiž není čas věnovat se dlouho jednomu čtenáři.

„Ostatní by byli nespokojení, že se na ně nedostane. Novou službou se snažíme vyjít vstříc lidem, kteří si chtějí popovídat a zjistit, jaká kniha by jim vyhovovala,“ tvrdí Lenka Střítecká z Knihovny Jiřího Mahena v Brně.

Obvyklou žádostí lidí je, aby jim doporučila něco hezkého. „Záludné je, že pro každého je hezké něco jiného,“ říká Střítecká, která sama ráda čte například historické romány či detektivky.

Současnými trháky jsou Nesbo a Tučková

To ale neznamená, že se neorientuje v jiné literatuře. Umí poradit i v oblastech, které jí nejsou zrovna blízké. Pokud někdo holduje například sci-fi, ví, kteří autoři jsou v žánru oblíbení a hodně se půjčují. Od toho se její doporučení odvíjí.

Knihovnice nesledují trendy jen v jednotlivých žánrech. Pokud je na knihu tolik rezervací, že si ji lidé předávají u výpůjčního pultu, znamená to, že je čas se s ní důkladněji seznámit.

V současné době jsou v Mahenově knihovně velkým tahákem kriminálky od Jo Nesboa nebo romány brněnské rodačky Kateřiny Tučkové.

Osobní knihovnice mohou díky většímu času se čtenáři probírat literaturu více dopodrobna, neomezovat se jen na trháky, ale zaměřit se i na méně známé knihy. V běžném provozu by bylo příliš náročné uhodnout, zda čtenáře taková kniha zaujme.

Menší pobočky službu zavádět nebudou

„Těžko budete doporučovat knihu Porodní bába (kniha z prostředí Finska za druhé světové války – pozn. red.) někomu, kdo čte jen zamilované romány. Byl by hřích takovou výjimečnou literaturu v knihovně nemít, ale nikdy se z ní nestane masová záležitost,“ míní Střítecká.

Do knihovny chodí lidé nejen za krásnou literaturou. I v odborných záležitostech je musí zaměstnankyně nasměrovat správně.

Pokud někdo přijde s tím, že se zajímá o včelařství, těžko mu i osobní knihovnice řekne konkrétní údaje. Promluví si s ním ale o nabídce a zjistí, které publikace se nejvíce používají.

Menší pobočky Knihovny Jiřího Mahena službu zavádět nebudou. V centrále, kterou denně navštíví přes 1 500 lidí, je však tento osobnější kontakt vítanou změnou. „Těším se na to. Práce s lidmi je vždycky krásná, i když je náročná,“ uzavírá Střítecká.

První možnost setkat se s osobní knihovnicí bude ve čtvrtek dopoledne od 11 do 12 hodin, odpoledne pak od 17 do 18 hodin.