Bezdomovci a opilci zabírají v Brně lavičky a zastávky hromadné dopravy.

Bezdomovci a opilci zabírají v Brně lavičky a zastávky hromadné dopravy. | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

Ostudy Brna: Hezkou tvář historického centra kazí tržnice a bezdomovci

  • 88
Ideálních míst pro odpočinek s kávou či zmrzlinou je v Brně spousta. Turisty nejhojněji navštěvované náměstí Svobody mezi ně ale nepatří. Neodradí-li vás v parnu od posezení na lavičce chybějící stín, bezdomovci už zaručeně. V centru straší i tržnice Pohořelec.

„Je to neútulná betonová placka. Nechápu, proč nechávají bezdomovce opíjet se a opalovat bez trika v srdci města. Odpuzuje to normální lidi i turisty,“ shodují se kamarádky, které na náměstí popíjejí kávu a snaží se přitom vtěsnat do stínu pod jeden ze stromků.

Pár listnáčů sice na náměstí roste, beton však má nad přírodou převahu. Zvlášť v pravé poledne mladé rostliny příliš ochrany před sluncem neskýtají.

„Hodně se toho tady změnilo k lepšímu, líbí se mi kašna. Chybí ale stín a zeleň. Orloj byl zbytečně drahý, když na něm ani není poznat, kolik je hodin,“ myslí si Helga Bukáčková, která se z Brna před časem odstěhovala.

Podle architekta je na náměstí stromů akorát, protože jde o prostor, který nelze pojímat jako park.

„Náměstí je vytýkáno, že je jednolitě vydlážděno a je na něm jen 18 stromů. Výtky chápu, ale nesouhlasím s nimi, záměr nekomplikovat plochu náměstí dalšími kreacemi hodnotím jako správný, je tak dosaženo velké míry flexibility využití náměstí, což by mělo takové místo splňovat především,“ zhodnotil architekt Martin Daněk.

„Jako by se do garáže jezdilo přes obývák“

Místo ale podle něj degraduje průjezd tramvají. „Je to asi jako kdyby se do garáže zajíždělo přes obývák,“ přirovnal.

Bezdomovci okupující lavičky působí nejvíc vrásek obsluze podniků. „Zkoušejí to na hosty na zahrádkách, natahují ruce a chtějí drobné či cigarety. Vyhazujeme je,“ líčí číšník z restaurace v objektu Omega Tomáš Soldán.

Trpí tím i restaurace na Veselé, na schodišti poblíž hotelu Internacional se lidé bez domova také často srocují. Obchodníci se ohrožení necítí. „Nelezou nám sem, to si nedovolí,“ říká prodavačka z parfumerie na náměstí. Její názor sdílí i Lenka Baštová, která u spojnice náměstí s ulicí Českou vaří kávu v pojízdném vozítku (psali jsme o tom zde).

Cena údržby? 30 milionů za rok

Že bezdomovce nelze jen tak jednoduše vystrnadit, potvrzuje mluvčí strážníků.

„Žebrání se oproti stavu před několika lety podařilo výrazně zredukovat. Přítomnost silně opilých bezdomovců, kteří i přímo na ulici pijí alkohol, je ale téměř nepřetržitá. Strážníci je několikrát denně vykazují, pokutují, a u opakovaných prohřešků informují úřady,“ popsal iDNES.cz mluvčí strážníků Jakub Ghanem.

Ostudy Brna

Nejpřísnějším trestem za opakovaný přestupek je v takovém případě zákaz pobytu. „Přistihli jsme už osoby, které ho porušily. Víme o některých lidech, v jejichž případě už stihl rozhodnout i soud a skončili ve vězení,“ dodává.

Za celoroční úklid historického centra platí Brno-střed 30 milionů korun za rok, včetně vyvážení košů, péče o zeleň a zimní údržby.

„Úklidová firma čistí ulice každou noc, některé párkrát do týdne i strojově. Přes den uklízejí veřejně prospěšní pracovníci, procházejí ulice a je možné poslat je tam, kde jsou aktuálně nejvíc potřeba,“ vysvětlila místostarostka Brna-střed Jasna Flamiková (SZ).

Zapáchající tržnice? Řešení zatím není

Stačí popojít kousek dolů z náměstí po ulici Kobližná a na křížení s ulicí Pohořelec vykoukne nevábné zákoutí, za jehož existenci se město už dlouhá léta stydí.

O odstranění tržnice u obchoďáku Centrum usiluje už více než pět let. Patří mu totiž pozemky, na nichž plechové stánky podnikatele Josefa Richarda Plisky stojí.

Podnikatel se ale polohou atraktivního místa nehodlá jen tak vzdát. V tom mu napomohl soud, když rozhodl, že město ze svého pozemku nemůže stavby odstranit, protože jsou v katastru jako trvalé. Nájemní smlouva a další povolení přitom majiteli již dávno vypršely.

Okolí plechových bud, které majitel pronajímá převážně vietnamským prodejcům, navíc zrovna nevoní. Opilci jej v noci nezřídka využívají, aby si ulevili. Za tyto objekty Pliska od města v případě odkupu požadoval několik milionů korun.

„Tento požadavek považuji za nemravný,“ uvedl nedávno k celé věci primátor Petr Vokřál. „Odkup nepřipadá v úvahu. Město Brno bude využívat všechny možné soudní cesty, aby zřídilo nápravu a získalo správu nad pozemky zpět,“ doplnil mluvčí města Pavel Žára.

Podnikatel, s nímž město řeší stejný problém i v případě stánků v podchodu u Hlavního nádraží, by pozemky i rád odkoupil. „Celou dobu jsem nakloněn diskuzi. Nejvyšší správní soud řekl, že doklady jsou v pořádku. Nevěřím, že některý jiný by mně to vzal,“ řekl iDNES.cz Pliska.