Brněnské autobusové nádraží Zvonařka

Brněnské autobusové nádraží Zvonařka | foto: Jiří Salik Sláma, MAFRA

Osud Zvonařky je v moci úředníků. Unikátní stavba z 80. let ale chátrá

  • 41
Autobusové nádraží Zvonařka slouží v Brně už déle než čtvrtstoletí. Jeho osud je ovšem nejistý. Pokud se totiž odsune hlavní vlakové nádraží, v jeho sousedství by měl vzniknout i nový autobusový terminál. Záleží na tom, kdy a zda vůbec zastupitelstvo schválí územní plán.

Kdy to bude, nikdo přesně netuší. "Počítám, že by to mohlo být za tři roky," uvedl náměstek brněnského primátora Ladislav Macek.

Současný areál Zvonařky ovšem chátrá. "Zvonařka nenabízí příliš důstojné prostředí. Turisté sem naštěstí přijíždějí jen minimálně," poznamenal Jan Chmelíček z jihomoravské Centrály cestovního ruchu.

Fotoalbum Zvonařky

Když v polovině 80. let otevřeli brněnské autobusové nádraží Zvonařka, označovali je za unikátní stavbu. Jenže od té doby se změnilo a opravilo jen minimum.

Spíš než nádraží připomíná obrovskou tržnici s levným textilem. "Obchodníci převážně z Asie mohou využívat plochu jednoho metru před svým stánkem," řeklo Petr Němeček, člen představenstva firmy Tourbus, které celý areál patří.

Jenže často se stane, že se stánky rozrostou víc. "Pokud prodejce upozorníme, že vymezenou vzdálenost překročili, na chvíli to napraví, ale za hodinu je všechno jako předtím," naznačil Němeček.

Restauraci na Zvonařce, která je tři roky zavřená, pronajímá městská část Brno-střed, která je ve sporu s nájemcem. "Proto dosud nedošlo k řádnému ukončení nájemního vztahu a nelze prostory znovu pronajmout," vysvětlil mluvčí radnice Brna-střed Roman Burián.

Podle Jana Chmelíčka z jihomoravského Centra cestovního ruchu však na tom není Zvonařka tak úplně nejhůř. "Na rozdíl od starého nádraží u Grandu si zde máte aspoň kam dojít na toaletu," vysvětlil.