Josef Gargula měl se svým synem hasičskou profesi společnou.

Josef Gargula měl se svým synem hasičskou profesi společnou. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Pokaždé se mi tam všechno vybaví, říká otec hrdiny z vyhořelého kasina

  • 2
Dělníci ve čtvrtek odkryli dokončenou fasádu brněnského obchodního centra Letmo. Vzniklo na místě, kde při zachraňování života zemřeli hasiči David Kožuský a Jaroslav Gargula. Jeho rodina je ráda, že torzo budovy, které dlouho hyzdilo hlavní nádraží, konečně zmizelo.

Ráno, než odcházel osmadvacetiletý hasič Jaroslav Gargula do práce, plánoval oslavu padesátin své maminky Marie. Ještě před odchodem se s ní ve dveřích loučil. "Mami, to volno na tvé narozeniny si vezmu, neboj," řekl tehdy. Všechno však bylo jinak.

Ten den byl Gargula jedním z hasičů, kteří zasahovali při rozsáhlém požáru kasina u brněnského nádraží. Z plamenů už se nedostal, matka místo oslavy jubilea musela pohřbívat syna.

Tohle se stalo před více než 11 lety. Dnes už na místě neštěstí stojí téměř dokončené nové Obchodní centrum Letmo. Modrýma očima shlíží na Brno z míst, kde hrdinsky položil život Gargula a jeho kolega David Kožuský.

Rodiče stavbu pečlivě sledují

Jaroslavovi rodiče mají při pohledu na novou budovu slzy v očích. Vzpomínky na smrt prvorozeného syna mají stále v živé paměti, připomínají ho i fotky na zdi.

Požár kasina

Dům s kasinem v Nádražní ulici vyhořel 8. ledna 2002. Při požáru se snažili hasiči David Kožuský a Jaroslav Gargula zachránit krupiéra. Výbuch uvnitř budovy však všechny tři muže zabil. Oheň s největší pravděpodobností způsobily technicky nevyhovující rozvody u osvětlení v podhledech stropu. Za jeho vznik nebyl nikdo potrestán. Jihomoravští hasiči si památku kolegů každoročně připomínají pietním aktem u budovy kasina.

"Pořád to bolí. Vychovali jsme si ho, byl to hodný kluk. Já se s tím už nikdy nevyrovnám, budu se ze spaní budit hrůzou až do konce života," vypráví roztřeseným hlasem otec Josef Gargula. Mezi otcem a synem bylo pevné pouto, i proto, že byli oba hasiči.

Vztah manželů Gargulových k nešťastnému místu je stále velice silný, a proto sledují i jeho současný vývoj. Z nové podoby nadšeni nejsou. "Nejsem architekt, ale podle mě se sem ten barák vůbec nehodí. Moc se mi nelíbí," říká Gargula.

Na druhou stranu je rád, že trosky vyhořelé budovy konečně zmizely a místo nebude tragédii tolik připomínat. Alespoň navenek.

"Pokud to má sloužit lidem, tak ať to slouží. Mám Brno rád, takže je dobře, že je to spravené, protože pro člověka, který tudy musel projít, to byl negativní zážitek sám o sobě," vysvětluje.

Fasáda obchodního centra Letmo dělníci čerstvě odhalili.

Důstojné místo pro vzpomínku

Pro něj i pro rodinu ale není cesta kolem jednoduchá. Jelikož pocházejí z Moutnic, vesnice pár kilometrů od Brna, při každé návštěvě města přes hlavní nádraží jet musejí.

"Chodíváme tam s určitým sebezapřením. Protože jsem také hasič, znám pozadí tragédie, viděl jsem záznam ze zásahu a vím, co se mohlo a mělo udělat. Vždycky se mi to na tom místě všechno vybaví," smutně konstatuje Gargula.

Gargulovi však oceňují snahu zachovat pietu místa. "Už bylo na čase, aby zde bylo kulturnější prostředí, a klaním se před tím hochem, který dělá památník," říká Gargula o plastice, kterou připravuje student VUT Adam Krhánek.

Bude stát u vstupu do obchodního centra. "Je moc pěkná, myslím, že to bude adekvátní vzpomínka," dodává Gargulová.

U nedůstojného torza se dosud každý rok scházeli hasiči i ostatní lidé, zapalovali svíčky a vzpomínali na své nejbližší, kamarády a kolegy. Nyní budou pietní setkání pro všechny příjemnější.

"Odkaz našeho syna bude žít dál, ale nechceme, aby ze vzpomínkových setkání byla přehlídka politiků. Ať zůstanou v rodinném kruhu a mezi hasiči, přáteli a kolegy," vysvětluje Gargula. "Tragédie nás dost posílila, všechny nás to ještě více semklo," říká hrdě Marie Gargulová.