Otevírání lichtenštejnských cyklostezek na trase Břeclav - Valtice - Lednice...

Otevírání lichtenštejnských cyklostezek na trase Břeclav - Valtice - Lednice (3. května 2014). | foto: Jiří Salik Sláma, MAFRA

Z deště do sklípku. Nadšení cyklisté otevřeli Lichtenštejnské stezky

  • 2
Ani chladné a větrné počasí neodradilo víc než tisícovku cyklistů od účasti na tradičním otvírání lichtenštejnských cyklostezek. Místo cyklistických dresů v sobotu ráno oblékli dlouhé kalhoty a nepromokavou bundu. Na start do Břeclavi dorazili lidé z blízkého okolí i z celé republiky.

Desátý ročník otvírání cyklostezek nabídl cykloturistům dvě trasy - kratší patnáctikilometrovou, určenou hlavně pro rodiny s dětmi, a delší - sportovní, na jejímž konci ukazoval tachometr 53 kilometrů.

Počasí se podle organizátorů podepsalo hlavně na menší účasti místních, kteří do studeného rána kolo nevytáhli. I tak jich ale na trasu na východ od Břeclavi vyjely asi dvě stovky.

"Vyrazili jsme, abychom neseděli doma. Počasí se sice moc nevydařilo, ale to se nedá nic dělat," popsala první dojmy z výletu Ivana Trechová, která vyrazila z Břeclavi i s dětmi.

"Účastníci nás mile překvapili, že dojeli i v takhle nepříznivém počasí," chválil cyklisty jeden z organizátorů Václav Pešek.

První kontrola na zámečku Pohansko nabídla kromě razítka do slosovatelného cyklopasu také historické představení. Středověcí válečníci předvedli návštěvníkům typické dobové válečné oblečení i praktickou ukázku bojové taktiky s názvem "kruh zrady".

Stezky? Ve špatném stavu

Zima obtěžovala nejen cyklisty, ale i organizátory. Nikol Uhrová a Lenka Bukovská stály u kontrolního stanoviště od devíti hodin a v půl dvanácté už se povážlivě klepaly. Statečně ale tvrdily, že bylo i hůř. "Jeden rok dokonce pršelo, musely jsme být schované pod jedním z pilířů zámečku," řekla Bukovská.

Akce se tady koná už po desáté. "Jezdili jsme na podobné akce do Rakouska a viděli jsme, že je tam o to velký zájem i když tam nemají žádné památky. Tak jsme si řekli, že my je tady v Lednicko-valtickém areálu máme," popisuje začátky Petr Hynek z agentury Liechtenstein Area Agency, která otvírání  (a poslední dobou i zavírání) cyklostezek připravuje.

"Začínali jsme s padesáti lidmi na startu, teď jich jezdí přes tisíc," vzpomíná Hynek. Zájem o cyklistiku je podle něj na Břeclavsku obrovský, stýská si ale na stav stezek. "Bohužel jsou ty staré cesty ve špatném stavu a nové trasy se budují jen přiděláním cedulek," popisuje Hynek aktuální stav.

Lichtenštejnské cyklostezky

Knížecí (značená písmenem K) – páteř cyklotras, Poštorná – Dianin chrám – Apollonův chrám - Janův hrad – Lednice – Hraniční zámeček – Hlohovec – Valtice + rakouská část

Břeclavská (B) - zámeček Pohansko – Břeclav – zámeček Lány

Poštorenská (P) – spojnice předchozích dvou

Valtická (V) – Hraniční zámeček – Nesyt – Sedlec – Úvaly – kolonáda Rajstna - Valtice

Lednická (L) – Janův hrad – obelisk - Lednice – Nejdek – Hraniční zámeček – Tři grácie

Z Brna 60 km – autem i vlakem za 45 minut.

S tím souhlasí i další účastnice cyklojízdy, které potkáváme na zámečku Pohansko. "Jezdíme na zahájení každý rok. Letos je trasa dobrá, ale stezky jsou dost rozbité, bývaly lepší," popsaly svoje dojmy Helena a Blanka Konečné z Břeclavi.

"Z Beskyd jsme zvyklí na jinčí"

Slavnostní otvírání cyklostezek otevřelo účastníkům dveře i k dalším zajímavým atrakcím. Delší trasa vedla zdatnější cyklisty do Valtic, kde mohli ochutnat zdejší vína v rozsáhlém podzemním komplexu (pokud se v něm ovšem neztratili, což nebylo vůbec těžké). Vedle frankovky, tramínu nebo rulandského se podávalo i speciální višňové víno.

Poté, co Morava ukázala ve sklípku svou pohostinnou tvář, čekalo na cyklisty dlouhé stoupání mezi vinicemi. Pro některé znamenal sklon silnice i nepříjemný boční vítr velkou výzvu, mnohdy zdolanou pěšky po boku kola, jiní změnu terénu téměř nezaznamenali.

"Je to pohoda, tady nejsou žádné kopce, my jsme z Beskyd zvyklí na jinčí," prohlašovali na vrcholu kopce dva cyklisté z Horní Suché u Ostravy, kteří vážili cestu jen kvůli sobotní akci. Ani padesátikilový vozík se dvěmi dětmi za kolem jednoho z nich je ve svahu příliš nebrzdil.

Další zastávkou na trase byl vinný sklípek v Sedleci, v Lednici zase mohli cyklisté během chřestových slavností ochutnat tuhle zeleninu třeba i ve zmrzlině. A pokud někomu už u Janova hradu došly síly, mohl zbytek cesty dojet lodí po Dyji. V cíli čekalo cyklisty občerstvení, soutěž o ceny a na děti hlavně atrakce jako skákací hrad nebo jízda na ponících.

Na kolo se do pohraničí můžete vydat i mimo cyklistické akce. Zdejší stezky od ostatních rozeznáte díky erbu rodu Lichtenštejnů, který je vyobrazen u každé cykloznačky spolu s písmenem konkrétní stezky. Celkem jich Břeclavsko protíná pět, ta hlavní s názvem Knížecí, má část i v Rakousku.

A proč Lichtenštejnské? Právě tomuto rodu totiž patří většina památek, kolem kterých se na česko-rakouském pomezí projedete. A jak poznamenala jedna z cyklistek – "Krajina je tady tak krásná, že ani ten velký vítr nevadí."